Olivovník

Olivovník je strom, který symbolizuje mír a dlouhověkost a je hluboko zakořeněný v kulturách Středozemí. Jeho plody, olivy, a z nich vyráběný olej, jsou základními stavebními kameny středomořské kuchyně a …

Olivovník

Author článku: Monika Břešťanská

Olivovník je strom, který symbolizuje mír a dlouhověkost a je hluboko zakořeněný v kulturách Středozemí. Jeho plody, olivy, a z nich vyráběný olej, jsou základními stavebními kameny středomořské kuchyně a jsou ceněny pro své výživové a léčebné vlastnosti.

Pěstování olivovníků může být fascinující a odměňující záležitostí, ať už jde o komerční výrobu oliv nebo jen o estetické potěšení z krásného stromu v zahradě. Tento článek vás provede základy pěstování olivovníku, od výběru správné odrůdy až po péči o strom.

Jak pěstovat olivovník

Olivovník (Olea) je rod rostlin patřící do čeledi olivovníkovitých, která mimo jiné zahrnuje také šeříky, ptačí zob, zlatici nebo jasmín. Rod je známý především díky druhu olivovník evropský (Olea europaea), ze kterého se získávají oblíbené plody – olivy a z nich vyráběný olivový olej. Tento stálezelený strom pochází z východního Středomoří a je odolný vůči suchu, což umožňuje jeho široké rozšíření v podnebně náročnějších oblastech.

Olivovníky mohou dosahovat výšky až 15 metrů a vyznačují se stříbřitě zelenými listy a drobnými bílými květy, které se objevují na jaře. Plody, olivy, jsou různě velké a barevné, dle odrůdy a stupně zralosti, ve kterém se sbírají. V kuchyni bychom je mohli rozdělit na olivy zelené a černé, nicméně zralé plody jsou fialové až černé.

Vedle olivovníku evropského existuje řada dalších druhů, které jsou využívány především jako okrasné rostliny. Tento strom je významnou rostlinou v mnoha kulturách a náboženstvích, symbolizuje mír, sílu a odolnost. 

Pěstování olivovníků je proces, který vyžaduje trpělivost a péči, ale může přinést velké uspokojení, ať už v podobě vlastnoručně vypěstovaných oliv nebo radosti z krásy tohoto stromu. Pro úspěšné pěstování je důležité zvolit vhodnou lokalitu s dostatkem slunce, propustnou půdu a pravidelně zavlažovat, zejména v létě.

olivy

Pěstování olivovníku v květináči

Pěstování olivovníku v květináči je atraktivní a praktickou alternativou k tradičnímu pěstování v zemi, zvláště v České republice, kde nemusí být vždy podmínky k pěstování těchto stromů úplně optimální. I přesto se však jedná o poměrně odolnou rostlinu, která se dokáže přizpůsobit různým podmínkám, včetně života v květináči či v oblastech s nižšími teplotami.

Ale i přesto vyžaduje určitou péči. Nezbytné je například udržování správného vlhkostního režimu, pravidelné hnojení a dostatečné množství světla. Na druhou stranu, květináč vám umožňuje snadno regulovat jeho růst a tvar podle vašich představ a potřeb. Takovýto olivovník může být skvělým doplňkem vašeho interiéru, nebo může zdobit vaši terasu či balkon.

Pěstování olivovníku venku 

Pěstování olivovníku venku v mírném podnebném pásmu Evropy je sice náročnější, ale i přesto možné. Olivovník je odolná rostlina, která je schopna přežít i v chladnějších podmínkách, pokud je správně chráněna. Nejlepší je vysadit strom na chráněné, slunečné místo s dobře odvodněnou půdou. 

Na jaře a v létě pravidelně zaléváme, v zimě je naopak důležité předejít přemokření. Rostlina je náchylná na mrazíky, proto je vhodné ji v zimních měsících chránit před mrazem, například pomocí netkané textilie, v případě pěstování v květináči jej přeneseme například do skleníku či světlé a nevytápěné chodby.

Jak zasadit olivovník

Zasazení olivovníku vyžaduje několik klíčových kroků. Především je třeba zvolit vhodné místo s dostatkem slunečního svitu a dobře odvodněnou půdou. Druh preferuje alkalickou půdu s pH mezi 6 a 8,5. Díra pro výsadbu by měla být dostatečně hluboká a široká, aby se do ní vešel celý kořenový bal. 

Po výsadbě je důležité strom pečlivě zalévat a pravidelně kontrolovat stav půdy a kořenů. Nezapomeňte také chránit mladou rostlinu před silným větrem, mrazem a dalšími nepříznivými vlivy počasí.

Hnojení olivovníku

Hnojení olivovníku je důležitou součástí péče o tento strom, která přispívá k jeho zdravému růstu a bohaté úrodě. Rostliny potřebují vyváženou dávku živin, proto je vhodné používat komplexní hnojivo s dostatečným obsahem dusíku, fosforu a draslíku. 

Hnojit byste měli pravidelně, zhruba jednou za měsíc od jara do podzimu. V zimě je hnojení redukováno, protože strom zpomaluje růst. Při hnojení je důležité sledovat reakci stromu a případně upravit dávkování hnojiva dle aktuálních potřeb.

olivovník

Množení olivovníku

Tyto stromy nejčastěji množíme řízkováním. Řízky se odebírají z mladých větví, které ještě nejsou plně dřevnaté, a to v období od jara do začátku léta. Řízek je potřeba zasadit do substrátu a udržovat vlhkost a teplotu. Po několika týdnech by se měly objevit první kořeny.

Další možností je množení ze semen, což je však náročnější proces. Semena je třeba nejprve stratifikovat, tedy podrobit je chladovému ošetření, a poté je zasadit do půdy. Množení ze semen je poměrně dlouhodobý proces a vyžaduje hodně trpělivosti, či spíše odborné zkušenosti.

Kvetoucí olivovník

Na jaře se na větvích objevují drobné bílé květy, které jsou uspořádány do složených hroznů a vydávají jemnou vůni. Po odkvětu se na místě květů začnou tvořit plody – olivy. Ty jsou nejprve zelené a postupně mění barvu na fialovou až černou podle odrůdy.

Jak stříhat olivovník

Řez olivovníku je důležitou součástí péče o tento strom. Pomáhá regulovat růst a tvar stromu a podporuje také tvorbu květů a plodů. Rostlinu stříháme na jaře, když hrozí nejmenší riziko mrazíků. 

Nejprve je třeba odstranit všechny mrtvé, poškozené nebo nemocné větve. Poté můžete začít formovat tvar stromu podle vašich představ. Při stříhání je důležité ponechat dostatek zelených listů, které umožňují stromu fotosyntézu. Stříhání by mělo být prováděno ostrými nůžkami nebo pilou, aby byly řezy čisté a nepoškodily strom. Po stříhání je dobré rány ošetřit speciálním voskem, aby se předešlo infekcím a chorobám.

pěstování olivovníku

Olivovník

Druhy olivovníku

Jako jakýsi “hlavní” druh bychom mohli označit Olea europaea, česky jako olivovník evropský. Jedná se o nejběžnější druh, který je hojně využívaný v zemědělství a jehož plody našly velmi široké využití nejen v potravinářství, ale také v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Jako další druhy tohoto rodu můžeme jmenovat například méně známé Olea africana, který je původem z Afriky, a Olea capensis, který je také známý jako olivovník Kapský. Toto jsou jen některé z mnoha druhů olivovníku, které mohou být pěstovány pro své plody, květy nebo jako okrasné rostliny.

Odrůdy olivovníku

  • „Arbequina“ – odrůda, která je známá pro svůj malý a kompaktní růst, díky čemuž je ideální pro pěstování v nádobách. 
  • „Frantoio“ – tento kultivar je považován za jednu z nejlepších odrůd pro výrobu oleje díky svému vysokému obsahu oleje a vynikající chuti.
  • „Leccino“ – odrůda oblíbená pro své velké a plodné stromy, které produkují plody s vysokým obsahem oleje. Je také odolná vůči mrazu, což je činí vhodnou pro chladnější oblasti.
  • „Manzanillo“ – je známá pro své velké, masité plody, které jsou často konzumovány jako stolní olivy.
  • „Picual“ – je nejrozšířenější odrůdou v Španělsku a je také velmi ceněna pro výrobu olivového oleje. Produkuje plody s vysokým obsahem oleje a velmi dobrou chutí.

Na co využít olivovník

Využití olivovníku je skutečně široké. Jeho nejhodnotnější částí jsou plody – olivy, které se konzumují samostatně, využívají se v gastronomii a z nichž se také lisuje olivový olej. Olivový olej je ceněný pro své výživové vlastnosti a použití v kuchyni, ale také v kosmetice.

Mladé větve se také často používají jako dekorace, zejména během náboženských svátků. Dřevo stromu je tvrdé a odolné, proto se z něj vyrábějí nábytek a různé dekorativní předměty. Olivovník je také oblíbenou ozdobou všech zahrad – jeho vzhled je zajímavý s nádechem exotiky, navíc se jedná o dlouhověkou rostlinu.

Přezimování olivovníku

Olivovníky jsou stromy středomořského původu, a proto jsou citlivé na mrazíky. Pokud pěstujete stromek v nádobě, měli byste ho na zimu přemístit na chráněné místo, jako je skleník, zimní zahrada nebo vnitřní místnost s dostatečným světlem. Je důležité, aby teplota v místě přezimování neklesla pod 5 stupňů. 

Je-li rostlina vysazena venku přímo do půdy, je dobré ji na zimu chránit například pomocí zahradnického rouna nebo slámy. Během zimního období je také důležité omezit zavlažování, aby nedošlo k přemokření a následnému poškození kořenů. Strom v zimě ani nehnojíme.

Olivy v kuchyni

Plody olivovníku – olivy – jsou hojně využívány zejména ve středomořské a španělské kuchyni. Základem všech těchto receptů je nejčastěji olivový olej, který se za studena lisuje z plodů a využívá se jak do studených, tak do teplých pokrmů.

Plody se sbírají ještě zelené, kdy se nakládají pro pozdější využití, nebo zralé – tedy fialové až černé – ty už můžeme jíst i syrové. Jsou součástí různých salátů, tapenád, omáček nebo těstovin. Výborné jsou také plněné olivy – například sýrem, paprikou, ančovičkami nebo citronovou kůrou. Skvěle chutnají i v kombinaci s masem, zejména s kuřecím a jehněčím. 

Olivy jsou také oblíbenou součástí antipasti a různých středomořských pokrmů. V Itálii jsou například velmi oblíbené olivy v marinádě s bylinkami a česnekem, v Řecku zase olivy marinované v olivovém oleji s citronem a oreganem. Ať už tedy olivy v kuchyni využijete jakkoliv, vždy dodají jídlu charakteristickou chuť a aroma, které je pro středomořskou kuchyni tak typické.

olivovník

Choroby olivovníku

Jedná se o poměrně odolný strom, ale stejně jako všechny rostliny, i jeho mohou napadnout choroby a škůdci.

Mezi nejběžnější škůdce patří puklice a štítenky. S těmi se při venkovním pěstování dříve či později jistě setkáte. Zbavíte se jich insekticidním postřikem na bázi oleje.

Strom může být také postižen různými druhy plísní, zejména pokud je vystaven příliš vlhkému prostředí. Plísně se nejčastěji projevují skvrnami na listech, mladém dřevě či na plodech. Jejich příčinou jsou obvykle chyby při pěstování.

Sporadicky se můžeme setkat také s virovými a bakteriálními chorobami, které je třeba co nejdříve identifikovat a podstupovat ideálně odstraněním a likvidací napadených částí rostliny.