RECENZE: Elektrické sekačky

Elektrické sekačky patří mezi přístroje, které vám pomohou s údržbou trávníku okolo domu. Na rozdíl od běžných benzínových variant jsou tišší i ekologičtější, hodí se tak do zástaveb, kde může …

RECENZE: Elektrické sekačky

Author článku: Monika Břešťanská

Elektrické sekačky patří mezi přístroje, které vám pomohou s údržbou trávníku okolo domu. Na rozdíl od běžných benzínových variant jsou tišší i ekologičtější, hodí se tak do zástaveb, kde může být hluk sekačky nepříjemný pro sousedy. Použití elektrických modelů s sebou však nese také několik nevýhod, přičemž tou hlavní je asi omezení v možnostech využití délkou přívodního kabelu nebo nižší výkon.

Z těchto důvodů volíme elektrické sekačky na menších pozemcích bez překážek nebo velkých svahů. Při nákupu se také musíme zaměřit na různé parametry, jež nám pomohou s výběrem ideálního stroje. V následujícím článku si o těchto parametrech povíme více a dozvíte se, jak vybrat elektrickou sekačku přímo na míru vaší zahradě.

Recenze a srovnání elektrických sekaček

Elektrické sekačky jsou poměrně tiché a ekologické stroje, kterými při péči o zahradu nebudete rušit své okolí. Hlavní podmínkou pro jejich využití je možnost zapojení do elektrické sítě. V tom se mimo jiné liší od běžnějších benzínových variant, se kterými můžete pracovat prakticky kdekoliv. Zde jsme omezeni délkou přívodního kabelu, na základě které budeme také konkrétní model vybírat. Je totiž zřejmé, že se se sekačkou musíme dostat i do vzdálenějších koutů zahrady, a tak je potřeba znát délku kabelu i rozměry pozemku.

Mezi další důležité parametry samozřejmě patří i mechanismus sečení. Ten může být bubnový, rotační, lištový, strunový nebo vřetenový. Volíme také vhodný záběr sečení – nejčastěji se setkáme se záběrem do 35 centimetrů, ale u sekaček s vyšším výkonem a skutečně dlouhým přívodním kabelem může být záběr širší. O výkon motoru se zde nezajímáme tolik, jak je tomu u sekaček benzínových. Sledovat lze výkon v kWh nebo množství otáček za minutu.

U elektrických sekaček bude rozhodující také kvalita zpracování. Vzhledem k tomu, že se jedná o levnější stroje určené pro občasné práce trvající kratší dobu, jsou na jejich sestavení často používány poměrně levné materiály, zejména pak plasty. Při nákupu se tedy zaměřujeme na kvalitu použitých součástí a svou pozornost věnovat spíše středně drahým a dražším modelům v cenové relaci od 3 tisíc korun.

rozdělení elektrických sekaček

Rozdělení elektrických sekaček

Sekačky jako takové můžeme rozdělit hned do několika skupin, a to na benzínové, které samozřejmě disponují spalovacím motorem a jsou poháněny benzínem, elektrické – o těch se budeme bavit v tomto článku, akumulátorové poháněné nabíjecí baterií a robotické sekačky, které udělají téměř všechnu práci za vás. Pojďme se teď zaměřit na konkrétní rozdělení elektrických sekaček podle typu mechanismu.

Rotační sekačky

Uvnitř sekačky se skrývá velký dlouhý nůž, který po uvedení elektromotoru do chodu začne rotovat. Nůž se nachází ve vodorovné pozici s povrchem a při pohybu tak může sekat stébla trávy. Zejména čerstvá a delší tráva však při tomto pohybu „vzdoruje“, může polehávat a stébla se tak třepí a některá místa trávníku mohou být posečena na menší výšku než jiná. Při výběru méně kvalitního stroje nebude trávník vypadat upraveně. Jedná se však o nejrozšířenější a nejuniverzálnější typ vůbec, proto se nemusíte volby bát. Poseče vyšší i nízký trávník, obvykle také lze nastavit výšku sečení.

Vřetenové sekačky

Tento typ se používá k úpravě takzvaného „anglického trávníčku“. Jedná se o precizní stroj, který je při sečení velmi přesný. Neporadí si však s vyšší trávou, je určen pro časté a pravidelné sečení v rozmezí jen pár dnů. Mechanismus je tvořen pevným žacím nožem, na který jsou ve spirále napojeny další nože. Když se přístroj dostane do pohybu, nože se začnou točit a precizně odřezávají trávu, čímž ji nepoškodí a nedochází tak k jejímu roztřepení. Co se týče údržby tohoto typu, s broušením nožů si sami neporadíte a budete muset navštívit specializovaný servis.

Bubnové sekačky

Tento typ disponuje otočným bubnem, který při svém pohybu navádí stébla trávy k nožům. Bubnová sekačka není příliš vhodná pro pravidelné sečení krátkého trávníku a hodí se spíše na místa, která posečeme párkrát do roka – může se jednat o zahradní sad a podobně. Jedná se o konstrukčně jednoduchý stroj, který nedisponuje ani sběrným košem. U elektrických variant se buben téměř nenachází, protože jeho využití kolem domu není časté.  

Jak vybrat elektrickou sekačku?

Jak vybrat elektrickou sekačku

Parametrů pro výběr sekačky je celá řada. Abychom byli se strojem maximálně spokojeni, je důležité se zaměřit na všechny následující aspekty a posoudit, co bude nejvíc vyhovovat obsluze i konkrétnímu pozemku.

Typ mechanismu

Základní typy mechanismu jsme si blíže specifikovali výše. Pro rekapitulaci: máme sekačky rotační, vřetenové a bubnové. Nejčastěji se u elektrických sekaček nachází rotační ústrojí, které je velmi univerzální a hodí se do jakéhokoliv terénu a k sečení různě vysokého porostu. Pokud upřednostňujete upravený anglický trávník a péči o něj věnujete čas pravidelně, volte sekačku vřetenovou. Bubnový mechanismus je u elektrických modelů spíše vzácnost.

Výkon a otáčky

Abychom věděli, jaký výkon budeme potřebovat, musíme znát rozlohu pozemku, typ terénu a dále zvážit pojezd a šířku záběru. Pro větší nebo svažité pozemky s náročnějším terénem volíme samozřejmě větší výkon, zatímco menší rovinaté zahradě postačí výkon nižší. Neplatí však, že čím vyšší výkon, tím lépe. Vysokému výkonu musí odpovídat také široký záběr nebo přítomnost pojezdu.

Elektrické sekačky obvykle začínají na výkonu 1000 W, což stačí na menší zahrádku s upraveným terénem okolo domku. S 1500 W už zvládnete i mírný kopec, nicméně máte-li v plánu sekat plochu o 500 metrech čtverečních, která ještě navíc stojí ve svahu, zvažte, zda nebude lepší investovat spíše do benzínového modelu.

Šířka záběru

Vzhledem k tomu, že jsou elektrické sekačky určeny na menší pozemky než jejich benzínové varianty, je šířka záběru také obvykle menší. Častěji se setkáme se záběrem do 35 centimetrů, přičemž tyto stroje jsou určeny na pozemky do 300 metrů čtverečních. Sekačky se záběrem větším než 35 centimetrů pak zvládnou pečovat o zahradu o 300-600 m2. Záběr většinou nepřesahuje 45 centimetrů.

Důležité je také myslet na to, že s některými sekačkami se i přes široký záběr zkrátka nedostanete blízko zdi nebo stromům, a tak bude vysoká tráva v těchto místech zůstávat. V tomto případě se bavíme zejména o sekačkách rotačních, které mají po stranách kolečka a není fyzicky možné se k překážkám žacím ústrojím dostat blíž.

Vybavení sekačky

Každá sekačka je tvořena několika základními částmi, mezi které patří:

  • Kolečka – při výběru sledujeme velikost kol i jejich materiál. Obecně platí, že se strojem s velkými koly se v terénu manipuluje lépe. Co se týče materiálu, můžeme se setkat s kolečky s plastovým pouzdrem, která nejsou příliš odolná ani kvalitní, nicméně vystačíte si s nimi na malé rovinaté zahrádce, nebo s koly s kuličkovým ložiskem, která jsou o poznání odolnější. Kolečka mohou být opatřena i pojezdem – ten je častější u benzínových strojů, elektrické jsou spíše výjimkou.
  • Madlo – madla se vyrábí z plastu nebo kovu. Ta plastová jsou sice lehká, ale málo odolná a při manipulaci se mohou poškodit. To se s kovem nestane, ovšem jeho nevýhodou zase může být poškození svrchního laku a následná koroze. Té však lze předcházet pravidelnou kontrolou stavu povrchu madla (stejně jako všech kovových součástí). Důležitá je také ergonomie i možnost výškového nastavení.
  • Šasi – jedná se o spodní část sekačky, která ukrývá nože i motor. Šasi bývá vyrobeno hlavně z plastu. To samo o sobě nemusí znamenat nízkou kvalitu. Tvrzený plast je velmi odolný, a díky jeho použití je stroj lehčí. Setkat se můžeme i s kovy a slitinami, ovšem u poměrně málo výkonných elektrických modelů to není nic obvyklého, a tyto materiály jsou vlastní spíše benzínovým sekačkám.
  • Motor – elektrický motor je uložen v šasi. Je lehký, téměř bezúdržbový a má tichý chod. Výhodou je také absence oleje a benzínové nádrže, díky čemuž má stroj nižší hmotnost a snadněji se ovládá. S motorem souvisí také přívodní kabel, díky kterému jej lze uvést do provozu. Ten musí být dostatečně dlouhý, abychom se dostali do všech koutů zahrady. Jeho obvyklá délka činí 10-15 metrů, nicméně použitím prodlužovačky si lze vzdálenost od zdroje ještě zvětšit.
  • Travní koš – může, ale nemusí být přítomný. U nejběžnějších rotačních modelů se však většinou vyskytuje. Na rozdíl od benzínových sekaček, je u těch elektrických sběrný koš menší. Obvyklý objem se pohybuje mezi 20-30 litry. Koš je obvykle z plastu, díky čemuž se snadno udržuje.

Funkce sekačky

Kromě samotného sečení trávy může mít sekačka také řadu dalších funkcí. Ty mají většinou obsluze usnadnit ovládání a manipulaci se strojem. Následující funkce se objevují zejména u benzínových sekaček, nicméně u vyšších řad elektrických modelů se s nimi můžeme setkat také.

  • Setkat se můžeme s pojezdem, díky kterému nemusí obsluha sekačku doslova tlačit před sebou, a ušetří si mnoho energie.
  • S funkcí mulčování se tráva mělní na drobnější kousky; ty lze ponechat na trávníku jako zelené hnojení.
  • Variátor se nachází jen u modelů s pojezdem. Zajišťuje totiž plynulé nastavení rychlosti i za provozu.
  • Díky bočnímu výhozu nezůstává pokosená tráva přímo pod nohama obsluhy, ale je odhazována na stranu. To ovšem nemusíte řešit, pokud má sekačka sběrný koš.
  • Nastavitelné madlo usnadňuje práci se strojem i jeho ovladatelnost. Zejména nižší lidé mohou mít problémy se zatáčením a jinými manévry, pokud je madlo příliš vysoko.
  • Nastavení výšky sečení je něco, co od sekačky očekává většina majitelů. V horkých letních dnech, kdy trávník velmi rychle vysychá, jej budete chtít zastřihnout na jinou výšku než například na podzim.   

Cena

Při jakémkoliv nákupu je rozhodujícím faktorem také cena a u sekaček tomu není jinak. Elektrické modely se pohybují ve dvou základních cenových skupinách. Do 4000 korun můžeme zakoupit stroje vhodné na menší rovinaté pozemky s nižším výkonem. Ty nejlevnější začínají na tisícikoruně, ovšem šířka záběru i výkon jsou nedostačující a hodí se na občasné pokosení předzahrádky. V rozmezí 3-4 tisíc už však najdeme kvalitní sekačky, do kterých se oplatí investovat.

Druhou cenovou kategorií jsou stroje nad 4000 korun. Zde už si přijdou na své náročnější zákazníci a majitelé větších pozemků. Sekačky mají větší záběr a vyšší výkon Také použité materiály jsou viditelně kvalitnější, stejně jako celkové zpracování. Samozřejmostí je nastavitelná výška sečení, které je zároveň přesné a šetrné díky ostrým ocelovým nožům.

Nejlepší elektrické sekačky

Recenze – nejlepší elektrické sekačky

  1. Gardena PowerMax 1200/32 

Tato elektrická sekačka bez pojezdu disponuje výkonem 1200 W, záběrem sečení 32 centimetrů i 30litrovým sběrným košem. Uživatel si může vybrat až z 10 poloh sečení, výška se upravuje snadno pomocí centrálního nastavení. Mechanismus je rotační, tvořen speciálně broušeným nožem. Díky bočním hřebenům posečete i trávu blízko překážek. Přívodní kabel umožní posekat plochu až 300 metrů čtverečních.

  1. Riwall Pro REM 3310i 

Tato sekačka má rotační mechanismus a motor s výkonem až 1 kW. Vyznačuje se tichým chodem, vysokou kvalitou, dlouhou životností a ekologickým provedením (bezuhlíková technologie). Výšku lze nastavit jednoduše bez nutnosti použít nářadí. Má široká kola bez pojezdu a snadno čistitelný plastový koš o objemu 28 litrů. Cenově se pohybuje v nižší kategorii, kolem 1500 korun.

  1. AL-KO Comfort 40 E 

Tento model patří do vyšší kategorie a ocení jej i náročnější zahradníci. Může se pyšnit jedním z nejsilnějších motorů mezi elektrickými sekačkami o výkonu 1400 W. Mechanismus je rotační, šířka záběru 40 centimetrů – hravě si poradí až ze 600 metry čtverečními travnaté plochy. Nastavení výšky je centrální a lze vybírat ze 6 různých poloh. Najdeme zde také velký sběrný koš, který pojme až 43 litrů posečené trávy.

Jak se starat o elektrickou sekačku

Jak se starat o elektrickou sekačku

Aby nám sekačka dělala dobrou službu roky, je potřeba alespoň základní údržba. Elektrický motor je velmi jednoduchý a na rozdíl od benzínového nepotřebuje měnit olej ani filtry. Zde se tedy víceméně o nic nestaráme. Důležité však je po sečení dobře vyčistit koš a nechat jej proschnout. V opačném případě se může stát, že zbytky trávy začnou v nádobě zahnívat. Koš sundáme ze sekačky, dobře vyprázdníme a můžeme jej vypláchnout zahradní hadicí. Po úplném vyschnutí jej můžeme nasadit zpět.

Po sečení je také vhodné očistit žací ústrojí. Vlhkost z rostlin a nečistoty ulpěné na nožích mohou způsobit jejich rezivění. V tomto případě se však nedoporučuje použití hadice – voda by mohla zatéct do elektrických částí sekačky a poškodit ji. Z tohoto důvodu se také elektrickou sekačkou nikdy neseče za deště nebo těsně po něm.

V případě kovových částí ochranného vnějšího krytu pravidelně sledujeme také poškození laku. Oprýskaná místa začnou velmi brzy rezivět a stroj se tímto poškodí. Všimnete-li si prasknutého laku, neprodleně na toto místo naneste antikorozní nátěr. Na začátku či konci sezóny ještě nezapomeňte zkontrolovat dotažení všech šroubů, které se mohou při vibracích pracujícího stroje postupně povolovat.

No a v neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na jednu z nejdůležitějších součástí sekačky, tedy na nože. Jejich ostří se samozřejmě časem opotřebuje a tupí. Aby tráva po sečení nebyla roztřepená a „sežvýkaná“, je potřeba, aby byly nože dobře naostřené. U sekaček s jednodušší konstrukcí zvládnete jistě podle instruktážního videa broušení i sami. Pokud si netroufáte, rádi vám s tím pomohou v odborném servise.