Author článku: Monika Břešťanská
Živý plot je dominantou každé zahrady. Poskytuje soukromí, čistí okolní vzduch od smogu a pachů z ulice, vytvoří příjemné mikroklima a skvěle splyne s okolní přírodou. Na rozdíl od obyčejného kovového či dřevěného plotu, potřebuje ten přírodní více péče. Nejen pravidelná zálivka či hnojení, ale také prořez a tvarování keřů či stromků, které plot tvoří, k základní údržbě patří.
Klasickým nůžkám a hodinám stráveným stříháním jednotlivých větviček už naštěstí odzvonilo. Dnes se k zastřihování živých plotů používají plotostřihy opatřené motorem, které odvedou velkou část práce za vás. Na trhu se však můžeme setkat s různým typem pohonu, množstvím značek, poměrně velkým cenovým rozpětím či různou délkou střihací lišty. Jak se ve všech těchto parametrech neztratit a jak vybrat plotostřih přesně pro vaše potřeby, vám poradíme v našem článku.
Recenze a srovnání plotostřihů
Při výběru nůžek na plot neboli plotostřihu se zaměřujeme hned na několik důležitých aspektů. Tím prvním je určitě typ pohonu. Plotostřihy, stejně jako většinu zahradních přístrojů, můžeme z hlediska tohoto parametru rozdělit na benzínové, elektrické a akumulátorové. Každý typ má své výhody i úskalí a každému zahradníkovi bude samozřejmě vyhovovat něco jiného.
Dále můžeme plotostřihy rozdělit podle rozložení střihacích zubů na jednostranné a oboustranné, případně je dělíme podle celkové velikosti či délky lišty na krátké a dlouhé. Tyto kategorie zvažujeme při výběru jako první. Důležité je si ujasnit, jak často budeme stříhat plot, jak daleko jsou rostliny od zdroje elektrického proudu, kolik keřů k údržbě na pozemku máme a jak jsou velké. Podle toho zvolíme nejen typ pohonu, ale i velikost.
K dalším parametrům, které budeme brát v úvahu pak patří i výkon motoru, hloubka střihu, bezpečnost a ergonomie přístroje, míra hlučnosti, příslušenství a další přídatné funkce, a v neposlední řadě samozřejmě cena. Dobré je se zaměřit i na konkrétní značku; u některých může být problém se servisováním či náhradními díly a celý proces se při poruše může nepříjemně protáhnout.
Rozdělení plotostřihů
Podle typu pohonu
Ruční plotostřihy
Úplný základ a nejlevnější varianta jsou klasické nůžky na takzvaný „ruční pohon“. Jedná se o manuální nářadí, kdy budete vlastním úsilím plot zkracovat. Nůžky jsou vhodné na doupravení tvarovaných keříků, nicméně ostříhat s nimi celý živý plot dá pořádnou práci. Důležité je také zmínit, že si tento nástroj neporadí se silnějšími větvemi, například u živých plotů tvořených habry nebo jilmy. Výhodou nůžek je samozřejmě fakt, že díky absenci motoru se na nich víceméně nemá co pokazit a jejich použití nic nestojí.
Benzínové plotostřihy
Přístroje s benzínovým motorem oplývají velkým výkonem a hravě si poradí i s dřevinami typu strom. Jsou mobilní, obsluha není při práci omezena žádným přívodním kabelem. Tyto výhody jsou však vykoupeny vyšší hmotností a hlučností, nebo nutností udržovat motor. Plotostřihy na benzínový pohon bývají také zpravidla dražší.
Akumulátorové plotostřihy
Výhodou akumulátorových plotostřihů je, že si je přenesete prakticky kamkoliv. Jsou tišší a lehčí než benzínová varianta. V přístroji se samozřejmě nachází baterie, kterou je nutno nabíjet. Při výběru tohoto typu motoru budeme mimo jiné také sledovat, jak dlouho vydrží baterie nabitá. Příliš malá výdrž zdržuje od práce. Řešením pak může být ještě zakoupení náhradní baterie, kterou při práci jednoduše vyměníte.
Akumulátorové modely nejsou tolik výkonné jako benzínové. Slouží především ke střihu menších keřů s nepříliš silnými větvemi. Při nákupu si dejte pozor ještě na jednu věc – zkontrolujte všechno příslušenství, které balení za uvedenou cenu obsahuje. Není totiž výjimkou, že se tyto přístroje prodávají bez baterie a nabíjecího kabelu, které musíte dokoupit zvlášť. S tímto „problémem“ se setkáte hlavně u výrazně levných kusů.
Elektrické plotostřihy
Elektrické plotostřihy patří k těm nejlevnějším, nejlehčím a velmi tichým. Hodí se i k práci v zástavbě rodinných domů. V tomto případě nebudete mít problém ani s přívodním kabelem, který by byl v terénu jistě překážkou. Při stříhání je nutné neustále sledovat pozici kabelu – nezřídka kdy se stává, že jej obsluha přestřihne.
Elektrický motor je na rozdíl od benzínového téměř bezúdržbový, takže jediné, o co se budete starat, bude ostří nože. Nevýhodou je pak poměrně nízký výkon, kvůli kterému lze s přístrojem zpracovávat pouze měkké dřeviny s tenkými větvičkami. Výborně se však hodí na různé tvarování, kde nahradí ruční nůžky. Vzhledem k tomu, že živé ploty u rodinných domů nebývají příliš rozlehlé, jsou elektrické plotostřihy nejběžnější.
Podle rozložení střihacích zubů
- Jednostranné – zuby jsou na liště umístěny pouze na jedné straně. Tento typ se využívá zejména při stříhání dlouhých a rovných plotů, kde pracujeme pouze v jednom směru, a přístroj je tak efektivnější.
- Oboustranné – zde jsou zuby na liště umístěny po obou stranách. Modely s touto lištou se využívají hlavně k tvarování keřů. Některé z nich dokonce disponují nastavitelnou rukojetí a lze změnit úhel střihu, díky čemuž je tvarování ještě přesnější a práce s přístrojem pohodlnější.
Podle velikosti
- Krátké plotostřihy – jedná se o kratší modely, které mají menší nejen střihací lištu, ale také rukojeť. Většinou je nalezneme mezi elektrickými a akumulátorovými typy. Krátký plotostřih drží zahradník klasicky v ruce a je určen pro stříhání normálně vysokých keřů i jejich tvarování.
- Dlouhé plotostřihy – tato varianta vypadá jako krátký plotostřih, který je umístěn a dlouhé tyči. Mezi zahradníky, kteří s přístrojem udržují dřeviny na svém pozemku, dlouhé plotostřihy příliš často nenajdeme. Jedná se spíše o profi přístroje vhodné k údržbě parků či městské zeleně. Jejich výhodou je, že s nimi lze dosáhnout do výšky bez nutnosti použití žebříku.
Jak vybrat plotostřih
Pohon
Typy pohonu jsme si zmínili již v předchozím textu. Je to vlastně první parametr, ze kterého budeme vycházet. Vybírat lze z varianty benzínové, která se vyznačuje delší pohotovostní dobou, vysokou mobilitou a velkým výkonem, lehké a tiché elektrické varianty, nebo akumulátorových modelů, které nabízejí pozitiva elektrických modelů, a navíc zde obsluha není limitována délkou kabelu.
Výkon
Výkon je u plotostřihu velmi důležitý parametr. To, jak velký výkon zvolíte, závisí zejména na dřevinách, které budete stříhat. Máte-li v plánu tvarovat malé thuje nebo buxusy s měkkými větvičkami, nebudete velký výkon potřebovat. Ovšem pokud váš živý plot tvoří dřeviny jako jilmy či habry, jejichž větve jsou o poznání tvrdší a silnější, bez dostatečně vysokého výkonu plot zkrátka nezastřihnete.
U benzínového typu je výkon uvádět v koních nebo ve wattech. Různé jednotky mohou být při srovnávání několika modelů na obtíž. Pomůže vám, když budete vědět, že jedna koňská síla se rovná asi 750 wattům. Díky tomu pak lze srovnat výkon i s přístroji elektrickými, kde je výkon uvádět pouze v těchto jednotkách.
Elektrické plotostřihy můžeme podle výkonu rozdělit do jakýchsi dvou skupin. Modely s výkonem do 500 W jsou vhodné pro menší porosty a měkčí dřeviny. Naopak ty, které disponují výkonem větším než 500 W si poradí i se silnějšími větvemi. Problém pak může nastat u plotostřihů akumulátorových, kde výrobci málokdy výkon uvádí. Ti matematicky zdatnější mohou k této veličině dojít díky uvedeným ampérům a voltům, nicméně při výběru bateriového modelu se raději řiďte dostupnými recenzemi uživatelů.
Délka lišty
Další položkou, která nás bude při výběru zajímat, je délka lišty. Tento parametr nám totiž řekne, jak velkou plochu budeme moct naráz stříhat. Samozřejmě pokud máte vysoké a široké keře, bude vám údržba s krátkou lištou trvat zbytečně dlouho. Naopak u malých keřů jsou dlouhé lišty neobratné a nepřesné. Kratší lišty mají 20-40 centimetrů, ty dlouhé od 40 do 80 centimetrů. Pro klasický střih plotu se nejčastěji volí lišta v rozměru 50-60 centimetrů. Pro precizní tvarování pak velmi krátké zastřihovače s 20-30 centimetrů dlouhou lištou.
S výběrem délky souvisí i výkon stroje. Tyto dva parametry je důležité posuzovat společně, protože když má plotostřih s dlouhou lištou malý výkon, nikdy nebude pracovat tak, jak by měl a může dokonce docházet k zasekávání nožů nebo poruchám. Držte se tedy toho, že na každých 10 centimetrů délky lišty by mělo připadnout 100 W.
Hloubka střihu
Hloubka střihu ve zkratce označuje délku nože od špičky po středovou osu lišty. Pro optimální hloubku, která je při práci efektivní a lze tak využít plotostřih naplno a zkrátit i silnější větve, je důležité, aby byly nože v optimální vzdálenosti v poměru k jejich délce. Jak se v tomto vyznat? Při výběru se můžete držet poučky, že hloubka střihu se víceméně rovná hodnotám rozestupů nožů.
Rozestupy nožů s hloubkou střihu úzce souvisí. Ideální rozestup je 15-20 centimetrů. Někdy je však výrobcem místo rozestupu nožů uvedena maximální tloušťka střihu. Tento parametr nám říká, jak tlusté větve je přístroj schopný přeřezat. U modelu s průměrnými vlastnostmi je tloušťka střihu 2-2,5 centimetru.
Ergonomie
Plotostřih budete v rukou za provozu držet desítky minut, někdy i přes hodinu a déle. Z tohoto důvodu je nutné, aby se přístroj držel dobře a bezpečně se s ním manipulovalo. Je zřejmé, že čím nižší je jeho hmotnost, tím méně se s ním „nadřete“. Poohlédněte se po modelech, jejichž hmotnost výrazně nepřevyšuje 3 kilogramy.
V prodejně si automatické nůžky vyzkoušejte. Podržte si je v rukou, zkuste je zvednout a prohlédněte si veškeré materiály použité na rukojeť. Ta může být někdy změkčená, což je příjemný bonus, nicméně vy budete mít při práci stejně nejspíš nasazené ochranné rukavice. Mnohem důležitější je tlumení vibrací nebo možnost polohování rukojetí.
Hlučnost
Hlučnost není důležitá jen pro vaše okolí – samozřejmě, pokud nechcete obtěžovat své sousedy pravidelným zastřihováním plotu hned vedle jejich pozemku v neděli ráno, nebudete volit benzínový plotostřih s vysokým výkonem. Míra hluku je ale důležitá zejména pro obsluhu stroje. Pro její zjištění není nutné plotostřih v prodejně zapínat. Pomohou vám s tím uvedené parametry, které výrobci nazývají jako ‚hladinu akustického tlaku nebo výkonu‘. Tato veličina je uváděna v decibelech a platí, že čím nižší číslo, tím lépe.
Příslušenství a další funkce
- Pojistky – součástí přístroje mohou být různé pojistky. Jedná se o důležité bezpečnostní prvky, které zajistí obsluze bezpečné užívání. Jedná se například o pojistku proti samovolnému spuštění, nebo pojistku proti přehřátí, která v případě potřeby stroj vypne.
- Nastavitelná rukojeť – jedná se zpravidla o možnost otáčení až 180°, ale setkat se můžeme i s modely, kde lze nastavit úhel madla. Rukojeť může být i teleskopická – tu najdeme u takzvaných dlouhých plotostřihů.
- Bezpečnostní brzda – tento prvek zajistí okamžité zastavení chodu stroje. Hodí se například v případech, kdy nože narazí na nějakou překážku a zaseknou se.
- Bezpečnostní zámek – jedná se zpravidla o tlačítko, které je nejprve nutné zmáčknout či otočit, aby bylo možné přístroj zapnout.
- Ochranný kryt rukojeti – tento kryt ochrání obsluhu před odlétávajícími částmi rostlin.
- Ochranný kryt nožů – tento kryt zase naopak chrání nože při skladování nebo manipulaci.
- Antivibrační systém – tlumí vibrace, které obsluha stroje pociťuje v menší míře. Pravidelným vystavováním vibracím (například při obsluze různých motorových nástrojů v zahradě) může docházet i ke vzniku syndromu karpálních tunelů či revmatismu.
Recenze – nejlepší plotostřihy
Jedná se o elektrický plotostřih s poměrně vysokým výkonem, který činí 750 W. Průměr střihu je 2,4 centimetru a délka lišty 60 centimetrů. Stroj váží přibližně 4 kilogramy. Disponuje kvalitními ocelovými noži a téměř všemi dostupnými funkcemi a bezpečnostními prvky jako jsou pojistka proti samovolnému spuštění nebo kryt madla.
Akumulátorový plotostřih Bosch váží pouhých 2,5 kilogramu, délka lišty činí 50 centimetrů a rozestup nožů 2 centimetry. Přístroj na jedno nabití vydrží až jednu hodinu nepřetržitého provozu díky moderní baterii s Lithium-iontovou technologií. V balení naleznete vše, co k provozu potřebujete – samotný plotostřih, nabíječku i baterii. Díky svým parametrům se hodí na měkčí dřeviny a úpravu živých plotů kolem domu.
Z benzínových modelů můžeme vypíchnout právě tento. Disponuje úctyhodným výkonem 850 W, délkou lišty 60 centimetrů, rozestupem nožů 2,7 centimetru a hmotností 5,5 kilogramů. Je vhodný zejména pro úpravu silnějších dřevin. Samozřejmostí je přítomnost antivibračního systému, otočné rukojeti a dalších bezpečnostních prvků. Nože jsou tvořeny kvalitní ocelí broušenou laserem.
Jak se starat o plotostřih
- Ostří plotostřihu je nutné brousit. Tupé nože keře či stromky poškodí a místo řezu bude roztřepené. Broušení nožů tohoto přístroje však není nic jednoduchého, obvykle je totiž nutné zařízení rozmontovat. Z tohoto důvodu se doporučuje přenechat tuto část údržby na profesionálech.
- K pravidelnému promazání lišty je nejlepší použít speciální sprej, který se dostane i do těžko dostupných míst.
- Po dokončení stříhání vždy zkontrolujte průduchy pro chlazení a zbavte plotostřih zbytků částí rostlin.
- Přístroj skladujte na suchém místě, aby nedošlo k poškození motoru a elektrických částí.
- Pokud váš plotostřih disponuje benzínovým motorem, je potřeba před začátkem sezóny vyměnit olej a filtr, případně zkontrolovat další části motoru.