Author článku: Monika Břešťanská
Hledáte-li krásnou a nenáročnou letničku do závěsných květináčů na balkoně či terase, vyzkoušejte bakopy. Jedná se o převislé, drobnolisté rostlinky, které vás budou po celé léto těšit velkým množstvím bílých, fialových či modrých kvítků. Bakopa miluje vodu, takže je také skvělou rostlinou pro zkrášlení okolí zahradních jezírek. Oplývají dokonce léčivými účinky, které si společně s nároky na pěstování zmíníme v následujícím článku. Pojďme se tedy podívat, jak bakopu úspěšně pěstovat!
Jak pěstovat bakopu
Bakopa (Sutera diffisus, případně bacopa diffisus) je vlhkomilná rostlina z čeledi jitrocelovitých, ve které nalezneme například také různé druhy rozrazilu a jitrocelu. Na rozdíl od těchto rostlin původních na našem území, pochází bakopy ze subtropických a tropických oblastí všech kontinentů.
Rostlina má dužnaté lodyhy pokryté drobnými vejčitými listy. Je silně větvená, přičemž stonky se rozrůstají do prostoru a plazí se po zemi (při pěstování mohou případně viset z květináčů). V tradičním indickém ajurvédském léčitelství ji nalezneme pod názvem ‚brahmi‘ a používá se zde pro zlepšení paměti a koncentrace.
Pěstování bakopy
Tyto rostliny vyžadují světlé stanoviště, nicméně není nutné je vystavovat přímému slunci. Postačí jim rozptýlené světlo. Vzhledem k tomu, že jsou vlhkomilné, je nezbytné udržovat půdu neustále zvlhčenou. Pozor však na přemokření – ne, že by to bakopě příliš vadilo, ale v květináči se mohou začít objevovat plísně. Jinak se jedná v podstatě o „bezúdržbové“ rostlinky vhodné i pro začátečníky.
Pěstování bakopy v květináči
Pěstování v květináči je asi nejběžnější způsob mezi našimi zahradníky. Jak jsme si již řekli, stonky vypadají skvěle v závěsných nádobách, protože se jedná o takzvanou převislou rostlinu. Před samotnou výsadbou připravíme vhodný substrát.
Na dno květináče umístíme drenážní vrstvu pro odtok přebytečné vody. Použitá půda by měla být dobře propustná, prokypřená a výživná. Živiny lze dodat ve formě kompostu, nebo lze použít již namíchaný substrát (například pro balkonové rostliny). Každoročnímu přesazování se zde úplně vyhneme, jelikož se jedná o letničku.
Pěstování bakopy ze semínek
Množení semeny je jednoduché. Semínka můžeme získat po odkvětu starších rostlin a uchovat si je do jara, nebo je jednoduše koupit v zahradnictví či hobby marketu. Semena vyséváme brzy z jara přímo do zeminy. Je dobré si bakopy předpěstovat doma nebo ve skleníku, protože sazenice potřebují velmi teplé prostředí a semena by v chladu s největší pravděpodobností ani nevyklíčila.
Pěstování bakopy na zahradě
Na zahradě lze rostlinu pěstovat klidně i v letničkovém záhonu. Patří spíše do popředí a mezi další vlhkomilné rostliny. Má raději slunná a teplá stanoviště; není nutné přímé slunce, ale neměla by být každodenně vystavena ani příliš dlouhému stínu.
Máte-li terasu nebo pergolu, můžete květináče s bakopou zavěsit i zde. Vyjímat se bude také na venkovních okenních parapetech v truchlících, kde doplní třeba pelargonie nebo frézie.
Rostlinu lze pěstovat také jako vodní. Mnozí akvaristé na ni nedají dopustit a je součástí jejich akvarijní flóry. Co se týče zahrady, můžete ji tedy směle vysadit také k jezírku, nebo dokonce přímo do něj (nejlépe u břehu, aby měla dostatek světla). U jezírka bude mít podobné nároky na pěstování jako třeba kosatce nebo orobince.
Hnojení bakopy
Dobře vyživená půda je základ. Jen tak se dočkáte bohatě větvených lodyh a velkému množství kvítků. Použité hnojivo by mělo být bohaté na železo. Výborně se hodí také kompost nebo již připravená organická hnojiva pro balkonové a okrasné rostliny, která zakoupíte v každém zahradnictví.
Množení bakopy
Množení lze provést dvěma způsoby. Ten první je rozmnožování prostřednictvím semen – o tom jsme si pověděli již výše, takže jej není třeba dále rozebírat. Druhým způsobem je řízkování, které je velmi efektivní a mnozí pěstitelé je upřednostňují. Jeho nevýhodou je však fakt, že mateřské rostliny nepřezimují, a tak lze řízkováním množit pouze rostlinu předpěstovanou ze semen (nebo zakoupenou sazenici).
Kvetoucí bakopa
V přirozeném prostředí se květy objevují téměř po celý rok. U nás si již můžeme užít během letních měsíců. Jsou pětičetné, nevoní a mohou mít bílou, fialovou nebo modrou barvu. Vyrůstají z paždí listů a na jedné rostlině jich jsou desítky. Po odkvětu se objevují plody – malé tobolky, ze kterých lze získat semena pro další vegetační období.
Bakopa
Odrůdy bakopy
‚Bahia Purple Sand‚ – lodyhy dosahují až 50 centimetrů, květy jsou bílé s růžovým středem. Tvoří rozsáhlé závěsy obsypané květy.
‚Scopia Double Lavender‚ – květy této odrůdy jsou drobné, modrofialové (barvou květů levandule). Rostlina se dorůstá 30 centimetrů.
‚Baristo Double White‚ – vyznačuje se sytě zelenými listy a sněhově bílými květy. Je hustě rozvětvená a jednotlivé lodyhy mohou být až metr dlouhé. Oblíbená je jako okrasná převislá rostlina do balkonových truhlíků.
‚Baristo Giga Blue‚ – také tento kultivar se dorůstá až jednoho metru, od předchozí odrůdy se však liší barvou květů, které jsou modrofialové se žlutým středem.
‚Baristo Giga Lavender‘ – roste v úhledném polokulovitém tvaru, přičemž lodyhy mohou být dlouhé až 100 centimetrů. Barva květů je levandulová.
‚Baristo Giga Pink Eye‚ – tento kultivar je oblíbený zejména díky nezvyklému a poutavému zabarvení květů. Ty jsou sněhově bílé, přičemž jejich střed je zabarven do syté růžové.
Další oblíbené odrůdy:
- ‚Baristo Giga White‘
- ‚Baristo Midi Blue‘
- ‚Bola Lavender‘
- ‚Bola Pink‘
- ‚Cabana Jumbo Lavender‘
- ‚Gulliver Dynamic White‘
- ‚Snowlake Imp.‘
Účinky bakopy
Účinky bakopy jsou známé především v Indii, kde je využívána v ajurvédské medicíně. Zdejší léčitelé mají za to, že pomáhá zlepšit koncentraci a paměť. Výtažky z nati využívají také k léčbě různých zánětů, ale i ke snížení horečky, proti bolestem, na uklidnění a ke zmírnění příznaků epilepsie.
Kromě hlavních účinných látek, kterými jsou alkaloidy, steroidy a triterpenické saponiny, obsahuje bakopa také mnoho důležitých vitamínů, minerálů a stopových prvků. Zmínit bychom mohli například vitamin C, B-komplex a vitamin E.
Choroby bakopy
Co se týče chorob, můžeme se setkat s poměrně dosti problémy, které jsou však většinou zapříčiněny špatnou péčí. Nejčastější je napadení plísněmi. Dochází k němu v případě, že je substrát dlouhodobě přemokřený a začne plesnivět. Ze stejných důvodů mohou být napadány také houbami. V případě, že máme podezření na plísně či houbová onemocnění, rapidně snížíme zálivku a rostlinu ostříháme.
Dále mohou rostlinu napadat různé druhy padlí a výjimkou není ani přítomnost svilušek. Všem výše zmíněným problémům se dá předcházet aplikací kontaktního fungicidu, který chrání části rostlinného těla nejen před plísněmi, ale dokonce i před případnými škůdci.