Bazalka

Bazalka je jedinečná bylinka hojně využívaná zejména v kuchyni, a to díky své nezaměnitelné chuti i vůni. Kromě toho jsou sytě zelené aromatické rostliny také pěstovány jako okrasné a své uplatnění …

Bazalka

Author článku: Monika Břešťanská

Bazalka je jedinečná bylinka hojně využívaná zejména v kuchyni, a to díky své nezaměnitelné chuti i vůni. Kromě toho jsou sytě zelené aromatické rostliny také pěstovány jako okrasné a své uplatnění najde bazalka i v lidovém léčitelství. I když už dnes seženeme tuto bylinu běžně předpěstovanou v květináčích v každém větším obchodě, není nad to si ji vypěstovat doma. Na vašich záhonech nebo v květináčích se jí určitě bude dařit a vy se tak můžete těšit z bohaté sklizně.

Jak pěstovat bazalku

Vypěstovat si vlastní bazalku v domácích podmínkách není nic složitého. Obvykle se pěstuje přímo ze semen, která jsou běžně k dostání v zahradnictvích nebo hobby marketech. Rostlina to není nijak náročná. Dařit se jí bude na záhonech, v květináči nebo truhlíku, uvnitř i venku. Aby vám bazalka dělala radost celoročně, je však nutné jí dopřát potřebné světlo, teplo i živiny. Kromě toho bude potřebovat také dostatečnou zálivku. Půda by měla vždy být alespoň vlhká, ne však příliš mokrá, mohlo by docházet k zahnívání lístků. Rostliny ani substrát ale nesmí úplně vyschnout, listy pak budou mít nežádoucí strukturu, která se nehodí do pokrmů.

Pěstování bazalky v květináči

Pěstovat bazalku v květináči se jeví jako nejideálnější řešení. V létě ji klidně můžete přenést na zahradu, v zimě jí zase dopřejete teplo domova. Rostlina vám tak vydrží po celý rok a poskytne čerstvé listy i v zimním období. Nádobu je nutné naplnit substrátem smíchaným s organickým kompostem. Pozor na syntetická hnojiva, nezapomeňte, že rostlinu budete jíst! Bazalka na okenním parapetu také funguje jako přírodní repelent proti hmyzu.

Pěstování bazalky ze semínek

Bazalka se obvykle pěstuje přímo ze semen. Ta jsou drobná, černé barvy a sejí se přímo do zeminy. Připravte si proto květináč přesně jako bylo popsáno výše. Do zeminy s kompostem můžete při setí přimíchat ještě trochu perlitu, který zajistí dostatečnou kyprost a provzdušnění půdy. Semínka vyséváme pouze kousek pod okraj. Bude tedy stačit, když je vsypete do květináče a prsty jemně do hlíny vtlačíte.

Při zálivce zprvu nepoužíváme konvičku, ale pouze rozprašovač. Semena jsou velmi malá a mohla by se z jejich původní pozice vyplavit. Nezapomeňte je zvlažit každý den, při vyšších teplotách klidně i dvakrát denně. Rostliny rostou poměrně rychle. Během dvou až tří týdnů se v květináči objeví dostatečně velká bazalka na to, abyste mohli přesazovat. Bylinku stačí jemně uchytit za vrchní část a povytáhnout. Dávejte pozor na poškození kořínků, jsou totiž velmi jemné. Ideální doba pro předpěstování bazalky na teplém a světlém místě je konec března až začátek dubna.

Pěstování bazalky na zahradě

Jedinou nevýhodou pěstování bazalky na zahradě je to, že vám nepřežije zimu, a tak na jaře budete muset rostliny opět předpěstovat. Výhodou však je její nepochybně lepší chuť podtržená slunečními paprsky. Bazalka se na záhony vysazuje až po posledních přízemních mrazících. Je to z toho důvodu, že mladé rostliny je většinou nepřežijí a umrznou. Pokud jste situaci podcenili a mrazíky ještě mají dorazit, je dobré bazalku přikrýt, abyste ji před chladem ochránili.

Bylinu na zahradě vysazujte do těsné blízkosti rajčat a okurek. Nejenže potřebuje podobnou péči, zálivku a množství živin v půdě, ale současně je chrání před padlím a říká se, že dokonce zlepšuje aroma rajčat. Na terase pak může stejně jako na okenních parapetech odpuzovat hmyz.

Jak zasadit bazalku

Jak již bylo řečeno, předpěstovanou bazalku musíme přesadit do květináče nebo na záhon. K jejímu sázení nepotřebujeme žádných speciálních pomůcek. Postačí pouze vlastní ruce. Je důležité dát pozor, aby se jemné kořínky nepřetrhaly. Lze tomu předejít tak, že bazalku přesadíme i s částí zeminy, kterou jsou kořeny obaleny.

Hnojení bazalky

Vzhledem k tomu, že se lístky bazalky konzumují, je dobré rostlinky přihnojovat pouze organickými hnojivy. Rostlinky bazalky jsou poměrně náročné na živiny. Vyžadují půdu prokypřenou, obohacenou o organické hnojivo (například kompost) a s dostatkem vápníku. V případě jednoletého pěstování postačí půdu vyživit před setím či přesazením. Pokud bazalku hodláte pěstovat v květináči déle, je dobré ji občas přihnojit.

Množení bazalky

Bazalku lze množit jak semeny, tak vrcholovými řízky. Co se týče množení semeny, to je náročnější a v domácích podmínkách se téměř nepraktikuje, protože není žádoucí, aby nám bazalka vykvetla, a tudíž i plodila semínka. Pokud byste si tedy z jedné dobře rostlé bylinky rádi udělali dvě, bude ideální použít vrcholový řízek. Ten se odebírá během léta, ideálně v červenci až srpnu, když je matečná rostlina dostatečně silná. Následně se řízky nechají zakořenit ve vodě. K tomu jim stačí jen pár dní. Poté se vysazují do zeminy tak, aby v ní rostlinka stabilně stála a kořínky byly ukryté v zemi.

Kvetoucí bazalka

Květy nejsou u bazalky pěstované ke konzumaci žádoucí. Jejich výsevu se předchází pravidelným uštipováním vrchních částí rostliny. Jestliže ji ale pěstujete jako rostlinu okrasnou, můžete ji nechat vykvést. Bazalka patří mezi hluchavkovité rostliny, proto její květy svým tvarem připomínají právě květy hluchavek. Mají bílou barvu a svou vůní i nasládlou chutí lákají všemožné opylovače. Nezapomeňte však, že většina odrůd bazalky jsou jednoletky. Po výkvětu se rostlina vysílí a po vyrašení semen jí končí vegetační cyklus a odumírá. Pokud si chcete rostlin užívat co nejdéle, vyberte nejlépe druh víceletý.

Jak stříhat bazalku

Aby tedy bazalka žila co nejdéle, je nutné zabránit květu. Toho lze docílit pravidelným zastřihováním vrchních částí. Bazalka má většinou několik pater lístků. Stříhat se začíná při vytvoření třetího patra, a to v místě rozvětvení posledních dvou lístků, přesněji těsně pod jeho úžlabím. Rozhodně to není nic těžkého, postačí vám k tomu obyčejné nůžky, které se běžně na bylinky používají. Po zastřižení se místo jednoho hlavního stonku objeví dva a výsledkem bude košatý keřík. Vrchní lístky nevyhazujte, hodí se do různých pokrmů.

Jak sušit bazalku

Bazalka se zejména ve středomořské kuchyni využívá jako hlavní dochucovadlo pokrmů, zejména pak těstovin nebo italské pizzy. Není nutné vždy používat čerstvou, tato bylinka se totiž dá dobře usušit a budete ji tak mít po ruce kdykoliv.

Jednotlivé lístky otrháme a rozložíme na plát. Bazalka se suší ve stínu při poměrně nízké teplotě, maximálně 35 °C. Využít lze i sušičku na ovoce, nicméně chuť i aroma se nejlépe zachová při přirozeném vysušení. Poté se suché listy drtí nahrubo a uschovávají v temnu v uzavřené skleněné nádobě.

Druhy bazalky

Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Právě tento druh je nejhojněji používaný v kuchyni i v léčitelství. Dorůstá výšky 30-50 centimetrů, takže se dá velmi dobře pěstovat v květináči. Bazalka pravá má vysoký obsah tříslovin a silic.

Bazalka posvátná (Ocimum sanctum)

Jedná se o druh pocházející z Indie. Mezi tamějšími obyvateli má pověst posvátné rituální rostliny, odtud se také odvíjí její druhové jméno. Dorůstá do výšky jednoho metru a je jednoletá, je to tedy ideální bylina na záhon. Na rozdíl od bazalky pravé má silnější léčivé účinky a Indové z ní rádi připravují čaj.

Bazalka vytrvalá (Ocimum gratissimum)

Jak již název napovídá, jedná se o víceletou rostlinu, pěstujeme ji tedy takovým způsobem, aby se dala ze zahrady na zimu přenést do tepla. Používá se na vaření i na přípravu čaje. Plné aroma si zachovává i po vysušení.

Bazalka americká (Ocimum americanum)

Bazalka americká je pouze jednoletá a doma ji lze pěstovat jen jako okrasnou rostlinu, k jídlu se nehodí. Používá se v medicíně.

Ocimum tenuiflorum

Svým košatým keříčkovitým tvarem a výškou maximálně 60 centimetrů je tento druh bazalky skvělý k okrasným účelům. Dlouhé vzpřímené stonky jsou bohatě posety oválnými lístky a fialovými květy.

Ocimum kilimandscharicum

Tento druh patří opět mezi okrasné, zejména díky svým temně fialovým mladým listům, tentokrát však vytrvalé. Je poměrně odolná vůči mrazu, nicméně i tak je dobré rostliny zazimovat, aby je chladné počasí nepoškodilo.

Odrůdy bazalky

Bazalka se pěstuje v mnohých odrůdách, které jsou výjimečné pro svou chuť, vůni i vzhled.

  • Odrůdy s červenými a fialovými listy

    Jestliže hledáte zajímavou rostlinku k oživení záhonů nebo truhlíků, jistě vás zaujme některá z následujících odrůd. Magical Michael je bazalka s velmi zajímavými tmavě červenými zubatými listy. Během letních měsíců pak oplývá také krásnými červenorůžovými květy. Mezi další červenolisté odrůdy pak patří například Purple opaal, Chianti, Osmin nebo Moulin Rouge.

  • Drobnolisté odrůdy

    Do květináčů umístěných v interiéru se hodí trpasličí drobnolisté odrůdy, které se vyznačují nízkým vzrůstem. Mezi ně patří například odrůdy Compakt, Siam Queen nebo Piccolino.

  • Odrůdy s jedinečným aroma a chutí

    Vyšlechtěno bylo také velké množství odrůd, které se vyznačují odlišnou vůni či chutí. Odrůda Thai Basilikum svou vůní silně připomíná lékořici. Blue Spice má nasládlou chuť a je skvělým oživením letních salátů, zejména těch s melounem. Pro svou citronovou chuť je velmi oblíbená odrůda Lime, která se přidává do míchaných drinků. Green Pepper má výraznou ostřejší chuť, která se podobá pepři či pálivým papričkám.

Účinky bazalky

Bazalce je přisuzováno mnoho pozitivních účinků na lidské zdraví. Některé druhy (například bazalka posvátná) se konzumují právě díky nim. Rostliny bazalky totiž obsahují řadu prospěšných látek jako jsou silice s estragolem, linaloolem a tříslovinami, dále pak flavonoidy, glykosidy, éterické oleje, bazalkový kafr, tanin a cinoel.

Spektrum účinků je opravdu široké. Bazalka tlumí křeče, působí pozitivně na zažívání a trávení, a také působí proti nadýmání. Je známa také svými protizánětlivými účinky a působí i jako mírné antibiotikum. Bazalka se také často inhaluje, což snižuje krevní tlak a pomáhá při nachlazení a nemoci. Dobře působí i při chronické nespavosti, depresích nebo migréně.

Na co využít bazalku

Využití bazalky je tedy poměrně všestranné. Jsou ale tři základní účely, pro které je mezi lidmi tak oblíbená. Tím prvním je konzumace bazalky, ať už s jídlem nebo jako čaj. Další využití pro bazalku se nabízí v léčitelství a medicíně – jak již bylo výše popsáno, může tato bylina pomoci s mnohými zdravotními problémy. Posledním důvodem, pro který ji lidé pěstují je její působivý vzhled, který se vyjímá v každém truhlíku i záhonu.

Přezimování bazalky

Většina druhů a odrůd bazalky se tedy řadí mezi jednoleté. Některé jsou však vyšlechtěny pro delší život. Tyto druhy jsou obvykle odolnější vůči mrazu, nicméně pokud chcete, aby se dožily jara, venku je přes zimu rozhodně nenechávejte. Při zazimování bylin všeobecně je důležité v první řadě přemístit rostlinu do prostředí s teplotou mezi 10 až 20 °C. Poté mírně snižte zálivku. Nejlepší je nechat zeminu vždy vyschnout a teprve potom rostlinu zalít. I v zimním období je pro bazalku důležitý dostatek světla. Nepřenášejte tak rostliny do sklepa ani do jiných temných míst, ale nechte je raději na okenním parapetu. Pokud se rozhodnete vyzkoušet zazimovat jednoletou variantu bazalky, musíte v první řadě předejít jejímu kvetení.

Bazalka v kuchyni

V kuchyni se tato bylinka používá již přes 5000 let, nejspíš i déle. Je známá po celém světě, nejtypičtější je její chuť v kuchyni italské. Díky tomu, že se k vaření využívá tak dlouho a v tolika rozličných kulturách, existuje opravdu mnoho možností, jak ji využít.

Bazalkové pesto

Asi tím nejběžnějším využitím bazalky je příprava bazalkového pesta, které se hodí k těstovinám, do salátů, k masům, nebo třeba jen tak k opečenému pečivu. Pesto připravíme z nasekané hrsti bazalkových listů, stroužku utřeného česneku, lžíce piniových semínek, špetky soli a pěti lžic kvalitního panenského olivového oleje. Všechny ingredience smícháme a nejlépe rozmixujeme. Hotové pesto skladujeme ve skleněné uzavíratelné nádobě v lednici.

Caprese

Skvělý letní předkrm nebo lehká večeře, kterou zvládne připravit opravdu každý. Budete potřebovat dobrá rajčata, mozzarellu v nálevu, olivový olej sůl a samozřejmě bazalku. Mozzarellu a rajčata nakrájíme na tenké plátky které střídavě překládáme vedle sebe a prokládáme je čerstvými lístky bazalky. Poté jemně zakápneme olivovým olejem, osolíme a máme hotovo.

Bazalkové smoothie

Velice zdravou variantou je ovocno-zeleninový nápoj s čerstvou bazalkou. Do mixéru na smoothie vložte hrstku omytých lístků, které doplňte zeleným ovocem nebo zeleninou. Perfektní je kombinace zelených jablek, kiwi, banánu a bazalky.

Těstoviny na všechny způsoby

Italové milují bazalku v těstovinách. Ať už jako bazalkové pesto, nebo sušené koření, či čerstvé lístky v rajčatové omáčce, téměř vždy na ni v některé formě v těchto pokrmech narazíte.

Čaj z bazalky

Čaj z bazalky není tak známý jako třeba ten z heřmánku, meduňky či máty, je však stejně zdravý a účinný. Bazalkový čaj uleví při nachlazení, migréně nebo nevolnostech. Již připravená čajová směs je běžně k dostání v lékárnách. Pokud máte vlastní rostlinky, ze kterých byste si rádi odvar připravili, stačí zalít dvě lžičky čerstvé nebo lžičku sušené bazalky 250 ml horké vody a nápoj nechat nejméně 5 minut louhovat pod pokličkou. Čaj se dá také použít ke kloktání při kašli nebo bolestech v krku.

Choroby a škůdci bazalky

Bylinky jsou obecně poměrně odolné, co se chorob a napadení škůdci týče. Bazalka je k napadení nejnáchylnější při špatné péči. Je tedy nutné dodržovat základní zásady k jejímu pěstování a přizpůsobit stanoviště i zálivku jejím potřebám. S jakými nepříjemnostmi se můžeme setkat?

Molice

Molice jsou velice drobný hmyz bílé barvy, který se svým vzezřením podobá malým muškám. Stejně jako mšice se i molice živí rostlinnými šťávami, které sají zejména na spodní straně listů. Rostlina může v důsledku poškození i uhynout. Bojovat proti nim lze buďto chemickou cestou, což není nejlepší řešení v případě, že chcete listy konzumovat. Zbavit se molic ekologickou cestou není nic jednoduchého. Mezi známé typy patří třeba zalévání napadené rostliny silným odvarem z kopřiv.

Plísně a hniloba

Bazalku mohou napadnout také plísně či hniloba. To obvykle souvisí s vysokou vlhkostí. Při zalévání se vyhněte tomu, aby se voda dostala přímo na listy. Substrát udržujte mírně vlhký, nesmí však být podmáčený. Aby vám rostliny neuhnívaly odspodu, je dobré odštípnout ty spodní lístky, které se dotýkají zeminy.

Tmavé skvrny na listech

Někdy se na listech bazalky mohou objevovat tmavé skvrny. Ačkoliv to vypadá poměrně děsivě, nejde ani o škůdce, ani o chorobu, nýbrž o špatnou péči. V případě těchto skvrn jsou rostliny vystaveny příliš nízkým nebo příliš vysokým teplotám. Stačí je tak umístit na vhodnější místo a poškozené listy odstranit.

Slimáci a plzáci

Pokud pěstujete bazalku na zahradě na záhonech, určitě si na ní rádi pochutnají slimáci a plzáci. Rostliny se proto snažte co nejvíce ochránit. Použít můžete dostupné ekologické přípravky, nebo vyzkoušet babské rady. Mezi ty patří třeba stavění rezavých překážek kolem záhonů nebo použít jako mulč směs pilin a rozdrcených skořápek vlašských ořechů.