Author článku: Monika Břešťanská
Dobromysl, jiným výrazem také známá jako oregano, je již od pradávna považována za doslova magickou rostlinu. Naši předkové se totiž domnívali, že navozuje dobrou náladu, a právě z toho důvodu jí přidělili tento název. Jinde se zase nesla lidový název „svatojánské kvítí“, protože ji lidé na svatého Jana trhali, sušili a umísťovali do svých příbytků. Věřili totiž, že je i jejich zvířata po celý rok ochrání proti nemocem.
Využití dobromysli však není omezeno pouze na zlepšení psychické pohody. Kromě toho má totiž mnoho zdravotních přínosů, a navíc je nedílnou součástí nejen italské kuchyně. Oregano si může být také součástí vaší bylinkové zahrádky. Jeho pěstování totiž není náročné a voňavé keříky s hladkými listy dodají šmrnc každému záhonku.
Jak pěstovat dobromysl (oregáno)
Pěstování dobromysli (oregána)
Dobromysl pěstujeme podobně jako ostatní bylinky. Má však raději suché stanoviště, a tak ji s klidem můžeme vysadit například vedle rozmarýnu a tymiánu. Potřebuje dostatek tepla a slunce, mírnou zálivku a dobře propustnou spíše vápenitou půdu. Jedná se o vytrvalou mrazuvzdornou rostlinu, kterou lze pěstovat v záhonu i v květináči.
Pěstování dobromysli v květináči
Dobromysl je velice nenáročná a pěstovat ji můžete i v květináči. Keřík se běžně dorůstá až 50 centimetrů, nicméně v nádobě bude mít o něco méně. Květináč musíme před zasazením rostliny naplnit dobře propustnou půdou s trochou písku a vápenatého hnojiva. Jedná se o vytrvalou rostlinu, takže bude nutné ji každoročně přesadit do nové nádoby s čerstvou zeminou a hnojivem.
Rostlinku musíme umístit na okenní parapet, kam svítí slunce. V nádobě se jí bude výborně dařit také na balkóně nebo na terase. Dobromysl zalévejte odstátou vodou až po vyschnutí půdy v květináči. Nesnáší totiž přelití a může začít hnít.
Pěstování dobromysli (oregána) ze semínek
Oregano lze koupit buďto předpěstované, nebo si jej vyset ze semen. Ta jsou běžně k dostání v každých zahradnických potřebách, hobby marketech a některých zahradnictvích a květinářstvích. Drobná semena vyséváme na jaře, ideálně během druhé poloviny března. Není vhodné je set přímo do záhonu. Sazenice předpěstujeme v sadbovači. Do května dorostou do dostatečné výšky a zesílí natolik, abychom je mohli přesadit ven nebo do samostatných květináčů.
Pěstování dobromysli venku
Dobromysli se daří dobře také venku. Nové rostliny sadíme do záhonu od druhé poloviny května a zvolíme jim takové místo, kde je spíše zásaditá a dobře propustná sušší půda a hlavně tak, kde povětšinu dne svítí slunce. Bylinu není potřeba nijak zvlášť zalévat.
Pokud je deštivé období, nepotřebuje zálivku vůbec, v období sucha a vysokých teplot zaléváme pouze trošku po vysušení půdy. Nikdy oregano nezalévejte přes listy, předejdete tak hnilobě. Rostlině se bude dobře dařit i na skalce, kam můžete umístit také rozmarýn a tymián. Skalka pak bude nejen krásná, ale také voňavá.
Dobromysl má na záhoně tendence se rozrůstat a zaplevelovat své okolí. Je tedy potřeba se o ni starat, pravidelně kolem rostliny plít a prokypřovat půdu. Pokud se vám do toho nechce a rádi byste, aby se o sebe oregano „postaralo samo“, vysaďte jej rovnou do květináče či truhlíku, kde nemá tendenci se příliš rozrůstat.
Jak zasadit dobromysl (oregáno)
Předpěstované rostliny přesazujeme v průběhu druhé poloviny května, jak již bylo řečeno výše. Pokud je máme v sadbovači, vytáhneme rostlinku i s celým kořenovým balem a půdou. Takto „v celku“ ji umístíme buďto do připraveného květináče s vhodným substrátem, nebo do záhonu.
Kořenový bal umístíme do jamky tak, aby byl jeho vrchol asi centimetr po úrovní povrchu. Poté jej překryjeme zeminou a jemně přitlačíme. Rostlinu po zasazení zaléváme trošku víc než jindy, aby se kořínky dobře uchytily a rozrostly. Po nějaké době zálivku omezte.
Hnojení dobromysli
Pokud pěstujete dobromysl v květináči, vždy ji na jaře přesaďte. Do nové zeminy pak přidejte také kvalitní organické hnojivo, nejlépe kompost. Ten lze v průběhu jara také přidat do záhonku a opatrně zapravit do půdy. V období vegetace pak dopřejte oreganu dávku tekutého hnojiva v zálivce přibližně jednou za 14 dní. V zimě rostlinu nehnojíme vůbec.
Množení dobromysli
Rozmnožit dobromysl je možné hned třemi způsoby. Prvním je množení pomocí semen, o kterém jsme si řekli již o několik odstavců výše. Další možností je dělení. To se provádí na jaře, kdy se z mateřské rostlinky provede takzvaný „odkopek“. Je to v podstatě část rostliny i s kořeny. Tento odkopek přesadíme na nové stanoviště a pěstujeme stejně jako mateřskou rostlinu.
Posledním způsobem množení dobromysli je řízkování. Od jara do léta – v období, kdy rostlina nekvete – odebereme asi 10 centimetrů velký řízek. Ten necháme zakořenit buďto ve vodě, nebo jej vpíchneme přímo do zeminy obohacené o stimulátor zakořenění. Zemina nesmí v době tvoření kořínků zůstávat suchá, udržujte ji tedy stabilně vlhkou, nikoliv však přemokřenou.
Kvetoucí dobromysl
Oregano kvete od července do září. Květy jsou bílé, růžové až nafialovělé (záleží na konkrétní odrůdě). Květenství tvoří vidlanovité laty čítající až 25 jednotlivých kvítků. Kalich je trubkovitě zvonkovitý, stejně jako u většiny hluchavkovitých.
Jejich velké množství, drobná velikost a jemné zbarvení oživí každou bylinkový záhon nebo skalku. Navíc opravdu krásně voní a lákají všemožný hmyz od brouků, přes motýly až po včely. Vzhledem k tomu, že se jedná o trvalku, nemusíme mít strach, že vám rostlina po odkvětu uhyne.
Jak stříhat dobromysl
Aby byly keříky pěkně tvarované a košaté, je třeba o ně pečovat. Mladou rostlinu pravidelně zaštipujeme, aby vytvořila co nejvíce vrcholových stonků a bohatou korunu. Se zaštipováním však pokračujeme po celou dobu. Dvakrát ročně pak keřík ostříháme a nať sklidíme. Ponecháme pouze 5 centimetrů nad zemí nebo tolik, abychom neodstraňovali zdřevnatělé části stonků. Bylina totiž z těchto částí znovu obrazí. Nové výhody pak nezapomeneme opět zaštipovat a tvarovat.
Jak sušit dobromysl
Sklizenou nať oregana je nejlepší usušit. Ideální je jednotlivé stonky rozprostřít například na síto a nechat je volně uschnout. Můžeme je však svázat do svazků a zavěsit. Sušíme vždy ve stínu či polostínu a teploty nesmí přesáhnout 35 stupňů. Dobromysl můžeme vysušit také v sušičce na ovoce a bylinky. Zde ji opět rozprostřeme a sušíme maximálně při 35 °C.
Dobromysl (oregáno)
Druhy dobromysli (oregána)
Rod dobromysl obsahuje z botanického hlediska dva druhy, a to dobromysl obecnou a majoránku zahradní (ta byla dříve řazena do samostatného rodu). V běžné řeči se však za dobromysl, chcete-li oregano, považuje právě dobromysl obecná. Tento druh pak zahrnuje další speciálně vyšlechtěné odrůdy.
Odrůdy dobromysli
Jednotlivé odrůdy dobromysli se od sebe liší hlavně v intenzitě vůně a chuti, barvě květů nebo velikosti rostliny. Vzrůstem drobnější je odrůda ‚Nanum‘, vhodná k vysazení do květináčů či truhlíků. Hodí se ale také na skalku nebo k lemování záhonů. Jemnými bílými květy vás potěší odrůda ‚Panta‘, která patří mezi ty středně velké.
‚Rosenkuppel‘ se může pyšnit opravdu velkými nachovými květenstvími, které mají v zahradě také estetickou funkci. Odrůda ‚Dingle Fairy’ má velice nezvyklý tvar květů, které vůbec nepřipomínají typický květ dobromysli a jejich barva je až do zelena. Dobromysl obecná ‚Gold Nugget‘ má větší zelenožluté listy a růžová květenství.
Mezi další poměrně známé odrůdy patří například výrazně aromatická ‚Diabolo‘, vysoká ‚Kreta‘, ‚Kent Beauty‘ s velmi zajímavými květy, zlatavá ‚Goldtater‘ nebo voňavá ‚Aromata‘.
Účinky dobromysli (oregána)
Dobromysl obecná obsahuje řadu látek, které pozitivně působí na lidský organismus. Nať obsahuje asi 0,4 % silic (zejména thymol a karvakrol) a až 8 % tříslovin. Dále pak velké množství antioxidantů, hořčin nebo třeba tanin. Díky tomu se využívá v medicíně a léčitelství:
- Působí protizánětlivě a antisepticky
- Usnadňuje vykašlávání hlenu při kašli
- Zvyšuje vyměšování žluči, a tak zlepšuje trávení
- Uvolňuje svalové napětí a působí proti křečím
- Uklidňuje psychiku
- Pomáhá při bolestech zubů (při žvýkání)
Dobromysl (oregáno) jako koření
Dobromysl našla využití také v kuchyni jako koření. Používá se čerstvá i sušená. Pokud chcete, aby bylo koření opravdu silné a velmi aromatické, pěstujte rostliny na rozpáleném slunci a sklízejte je v pravé poledne. V těchto podmínkách produkují nejvíc silic. Sušené koření uchováváme ve skleněných uzavřených nádobách a nejlépe do roka ho spotřebujeme.
Na co využít dobromysl (oregáno)
Kromě léčivých účinků a vlastnosti okořenit pokrmy existuje celá řada dalších možností, jak dobromysl využít. Často se přidává do koupelí nebo při mokrých obkladech. Díky tomu, že celá rostlina opravdu příjemně voní, našla dobromysl své místo také v aromaterapii. V kosmetickém průmyslu se olej z této rostliny přidává do parfémů i pečující kosmetiky.
Dříve se používalo také barvivo obsažené v nati, kterým se barvila ovčí vlna. Květy dobromysli produkují velké množství velmi sladkého nektaru, který láká mnoho včel. Čistý dobromyslový med neexistuje, nicméně ve Středomoří se setkáme s medem z bylin, na jehož výrobě se podílela nejen dobromysl, ale také tymián, saturejka a mateřídouška. Tento med má zlatavou barvu a oplývá výraznou vůní.
Přezimování dobromysli
Většina odrůd dobromysli jsou odolné vůči mrazům a nedělá jim sebemenší problém přečkat v našich podmínkách zimu venku. Na podzim sklízíme nať a necháváme jen přibližně 5 centimetrů nad zemí. Rostliny v záhonu můžeme před velkými mrazy nebo silnou sněhovou pokrývkou ochránit chvojím jehličnanů, kterými je přikryjeme. Pokud pěstujete dobromysl celoročně v květináči doma, přes zimu jen mírně snižte zálivku a nepřihnojujte, sklízet ji v tomto případě můžete po celý rok.
Dobromysl (oregáno) v kuchyni
Jak již bylo řečeno, dobromysl je výborné koření, které je nedílnou součástí italské kuchyně. Využívá se ale v pokrmech v celém Středomoří, a nejen tam. Oreganem se dochucuje pizza, omáčky, těstoviny, ryby a přidává se také do salátů. Je součástí provensálského koření, které se skládá z oregana, rozmarýnu, bazalky, tymiánu, majoránky, estragonu, šalvěje, saturejky, máty a levandule. Tato rozmanitá směs se nejvíce využívá opět ve středomořské kuchyni, kde také vznikla.
Řecký salát s olivami a oreganem
Na tento svěží letní salátek budeme potřebovat 220 gramů sýru feta, menší hlávku čínského zelí, 2 vejce natvrdo, 700 g cherry rajčat, jednu salátovou okurku, jednu střední červenou cibuli, 2 lžičky marinovaných kapar, černé olivy a lžičku sušeného nebo dvě lžičky čerstvého oregana. Vše nakrájíme a smícháme v míse. Salát zalijeme dressingem, který tvoří 50 ml citronové šťávy, trocha olivového oleje, 3 lžíce nasekaného čerstvého koriandru, špetka cukru, čerstvý mletý pepř a sůl.
Italská omáčka na těstoviny
Na tuto jednoduchou omáčku budeme potřebovat 800 gramů čerstvým oloupaných rajčat, olivový olej, cibuli, oregano, bazalku, rozmarýn, tymián (lze nahradit provensálským kořením), pepř a sůl. Cibuli si nakrájíme najemno a necháme na olivovém oleji zesklovatět. Přidáme na kostičky nakrájená rajčata a necháme alespoň 40 minut vařit pod pokličkou. Rajčata pustí dost šťávy, ale pokud bude potřeba, můžeme je trošku podlít. Když omáčku odstavíme, ochutíme ji bylinkami, dosolíme a opepříme. V ideálním případě ji rozmixujeme ponorným mixérem. Nakonec smícháme s čerstvými těstovinami, posypeme strouhaným parmezánem a dozdobíme lístky čerstvé bazalky a oregana.
Čaj z dobromysli
Čaj z dobromysli oceníte zejména při kašli a bolestech v krku. Navozuje však také psychickou pohodu, a tak jej můžete popíjet i při stresu nebo špatné náladě. Na jeho přípravu potřebujeme dvě lžičky sušené nebo čerstvé natě (bez květů), kterou zalijeme 250 ml horké vody. Odvar necháme 5 minut vylouhovat a scedíme. Čaj můžeme pít až třikrát denně.
Choroby dobromysli (oregána)
Oregano je v bylinných zahrádkách oblíbené také díky faktu, že jej nenapadají žádné choroby ani škůdci. Je to opravdu velice ojedinělé. Jediný problém, se kterým se dobromysl může potýkat, je hnití při nadměrném přelévání.