Author článku: Monika Břešťanská
Milujete pohled na bohatě kvetoucí muškáty, které visí z balkonů a okenních parapetů? Nezůstávejte pouze u kochání se cizími rostlinami, vypěstujte si vlastní záplavu pestrých květů i na vašich oknech, ať už bydlíte v rodinném či panelovém domě! Sazenice muškátů mohou kvést i několik let po sobě, dopřejete-li jim tu správnou péči. V našem článku si povíme o pěstování muškátů v truhlíku, kdy muškáty stříhat, jak je zazimovat a mnoho dalších neméně důležitých informací.
Jak pěstovat muškáty
Muškáty, odborně také jako pelargonie (Pelargonium), řadíme do čeledi kakostovitých, kam patří také například pumpava či planě rostoucí kakost luční. Pelargonie jsou známé především jako okrasné rostliny, které zdobí truhlíky na okenních parapetech. Mají však mnohem širší využití. Muškáty se používají i v parfumérském odvětví, při získávání přírodních barviv, jako léčivky, či dokonce k dochucování pokrmů.
Pelargonie se vyznačuje dužnatými stonky, které jsou poseté drobnými chloupky a mají lepkavý povrch. Listy rostou střídavě či vstřícně, v závislosti na odrůdě. Mají dlanitý tvar. Květenství je uspořádáno do nepravidelného okolíku či okoličnatého vrcholíku.
První pěstované muškáty pocházeli z Afriky. Květiny byly dovezené na lodi v roce 1600 a byly určené pro nizozemskou botanickou zahradu. V následujícím roce se semena pelargonie dostala díky botanikům také do Anglie a od té doby je běžnou součástí zahrad i středobodem zájmu šlechtitelů.
Dnes se můžeme setkat s mnoha druhy a ještě více odrůdami. Nejčastěji se pěstují odolní kříženci odrůd, kteří se ještě šlechtí do finální podoby. Díky tomu lze vybírat z mnoha barev květů a listů, velikostí a dalších vlastností.
Pěstování muškátů
Muškáty jsou víceleté rostliny, které budou při správné péči kvést i několik let po sobě. Sazenice muškátů si můžete rozmnožit velmi snadno řízkováním a každý rok tak rozšířit své truhlíky o další kousky. Rostlinám je potřeba dopřát pravidelnou zálivku. Substrát udržujte během celé vegetační doby mírně vlhký, neměli bychom pelargonie přelévat ani nechávat vyschnout.
Důležité je také pravidelné přihnojování, ochrana před škůdci a chorobami (kterých u těchto rostlin není málo) nebo správné přezimování. Co se týče stanoviště, mělo by být spíše slunné, nebo alespoň dostatečně světlé. Některé druhy přímé slunce nesnášejí dobře a mohou trpět úžehy a spálením, nicméně úplný stín není u muškátů žádoucí.
Půda pro pěstování pelargonií musí být kyprá, humózní, dobře vyživená a propustná. Vhodné je si zakoupit přímo substrát určený pro muškáty a další okrasné květiny, případně si jej namíchat. Zaručeným tipem, jak namíchat substrát pro muškáty, od dlouhodobých pěstitelů těchto květin, je smíchat jeden díl kompostu, dva díly rašeliny a jeden díl písku. Tuto směs následně smíchejte v poměru 1:1 s klasickým zahradním substrátem.
Pěstování muškátů v květináči
Pelargonie jsou zkrátka truhlíkové květiny. V nádobách se jim v našich podmínkách daří nejlépe – lze je na zimu snadno přenést do tepla, vytvořit jim ideální podmínky co se skladby substrátu týče i přizpůsobit zálivku. V neposlední řadě vypadají v truhlících na oknech či zábradlích balkonů, případně v závěsných květináčích zkrátka dobře.
Truhlíky je třeba naplnit vhodným substrátem. Jak namíchat substrát pro muškáty jsme si upřesnili již v předchozím odstavci. Na dno nádoby můžete umístit ještě drenážní vrstvu, aby nedocházelo k přemokření. Zároveň však nezapomeňte na pravidelnou zálivku. V horkých letních dnech bychom měli vodu doplnit denně, nikdy však za přímého slunce, nejlepší je zalévat květiny brzy ráno.
Výbornou volbou pro umístění sazenic jsou samozavlažovací truhlíky. Ty by měly mít tři až pět knotů. V horkém a suchém počasí se starají nejen o přísun vláhy, ale také o vyrovnávání teploty substrátu. Dražší a kvalitnější truhlíky pomáhají udržet kořenový systém v optimálních teplotách, čímž zajistí rostlinám delší život.
Při nákupu truhlíků i sazenic také myslete na to, zda chcete míst porost bohatý a převislý, nebo spíše řidší, tvořený vzpřímenými kultivary. Do 60 centimetrů dlouhého truhlíku se vejde přibližně sedm sazenic. Pelargonie můžete doplnit i jinými druhy s podobnými vlastnostmi či nároky na péči. Oblíbené jsou třeba petunie či bakopy, při pěstování vzpřímených muškátů zase můžeme zvolit kombinaci s begonií.
TIP: Chcete své římsy balkonu či oken zkrášlit i jinými druhy květin a nevíte, které zvolit? Dáme vám několik tipů na nejkrásnější druhy květin do truhlíků!
Pěstování muškátů ze semínek
Ze semínek pěstujeme spíše sporadicky, jelikož se květina rozmnožuje velmi efektivně řízkováním. Generativní množení je ale samozřejmě možné a semena zakoupíte v každém zahradnictví i hobby marketu.
K předpěstování vlastních sazenic je vhodný celoročně vyhřívaný skleník, případně jiná teplá místnost s dostatkem světla. Sadbovače naplníme substrátem pro klíčení. Semena necháme přes noc namočená ve vodě, a následně je ukládáme do zeminy. Ještě lépe nám naklíčí na mokré vatě v misce přikryté folií, odkud drobné rostlinky po pár dnech přemístíme do nádob se substrátem tak, aby první lístky směřovaly vzhůru a zůstaly nad povrchem.
S výsevem semen začněte již během ledna, nejpozději v první polovině února.
Pěstování muškátů venku
Pro pěstování muškátů venku platí všechny výše zmíněné zásady. Pojďme si je ve zkratce shrnout:
- slunné stanoviště
- pravidelná zálivka
- vhodný substrát v nádobě
- pravidelné hnojení odpovídajícím druhem hnojiva
- včasné zazimování
Jak zasadit muškáty
V první řadě se zaměřte na nákup kvalitních sazenic Vyhněte se levným košíkům po několika kusech, které nabízejí na jaře snad všechny supermarkety. Tyto rostliny nemají od začátku správnou péči, navíc si do truhlíků můžete zavléct různé choroby či škůdce. Vsaďte raději na kvalitní rostliny z nejbližšího zahradnictví. Pokud již nějaké rostliny máte (případně někdo známý), můžete si zhotovit řízky, nechat je zakořenit a vypěstovat si tak vlastní sazenice.
Jednotlivé rostliny vysazujeme do truhlíků tak hluboko, jak byly v původním obalu – na kořenový bal tedy zbytečně nevrstvíme zeminu. Sazenice umístíme přibližně v 15centimetrových rozestupech. Po výsadbě na dva týdny vynecháme hnojení a pouze pravidelně zaléváme.
Hnojení muškátů
Pro dosažení vitálně vypadajících a bohatě kvetoucích rostlin používáme hnojiva přímo určená pro muškáty. Ta obsahují přesný poměr živin, který tato rostlina vyžaduje, záleží však na kvalitě daného výrobku. Při aplikaci postupujte vždy podle návodu uvedeném na obalu.
Ideální je v prvních týdnech, kdy ještě rostlina nekvete, začít s aplikací Kristalonu Start. Při vyrašení poupat a na začátku kvetení přecházíme na Kristalon Muškát s aktivátorem kvetení. Poté používáme Kristalon květ a plod, případně zůstaneme u hnojiva přímo určeného pro muškáty.
Pokud chcete vyzkoušet něco více ekologického, můžete si připravit vlastní výživu. Existuje množství různých tipů a babských rad, se kterými přicházejí dlouholetí a ostřílení pěstitelé těchto okrasných květin. Někteří nedají dopustit na kávovou sedlinu, jiní aplikují do truhlíků jednou měsíčně rozpuštěnou jedlou sodu.
Osvědčené je také jódové hnojivo – k jeho přípravě postačí litr dešťové vody a dvě kapky jódu, který seženete v každé lékárně. Zde ale pozor na spálení kořenů, jódový roztok aplikujte na vnitřní strany květináče, aby jen ztekl do zeminy, nikoliv přímo k listům či kořenům.
Mezi další babské rady patří zalévání vodou z vařených brambor, zálivka z droždí a převařené vody,.
Množení muškátů
Množit lze také semeny, jak už jsme si uvedli výše, nejčastěji se ale muškáty množí řízkováním. K řízkování vybíráme ty nejsilnější rostliny, které jsme měli přes zimu uložené na chladnějším místě vhodném k přezimování. Vybereme si několik vhodných vrcholových výhonků, které pomocí zahradnických nůžek či ostrého čistého nože odebereme.
Zhotovené řízky uložíme do nádob s vodou a necháme zakořenit. Každý řízek by měl mít čtyři až pět listů, přičemž spodní dva pak odstraníme při vysazování. K tomu můžeme přistoupit poté, co se na spodní části stonku objeví kořínky. Počítejte přibližně se třemi týdny.
Řízky tedy odebíráme ideálně v únoru, abychom si během března až dubna předpěstovali dostatečně silné sazenice, vhodné k výsadbě do venkovních truhlíků.
Řízky lze odebírat také na konci sezóny, během srpna až září. V tomto případě je lepší stonek potřít stimulátorem pro zakořenění a zapíchnout přímo do květináče se zeminou. Během tří týdnů se opět objeví kořeny. Podzimní sazenice je třeba ponechat přes zimu ve stejných podmínkách jako mateřské rostliny.
Kvetoucí muškáty
Květy mohou mít různé barvy, tvary i velikosti. Nejčastěji jsou uspořádány v okoličnatých květenstvích. Objevují se hlavně během léta, některé kultivary ale zdobí barevnými květy okolí od jara až do podzimu.
Abychom kvetení ještě podpořili, můžeme použít aktivátor kvetení (často je součástí hnojiv určených pro výživu muškátů), pravidelným zaštipováním a odstraňováním odkvetlých květenství.
Jak stříhat muškáty
Stříhání rostlin závisí na konkrétním druhu. Klasické zahradní vzpřímené muškáty před zimou nezastřihujeme. Ke stříhání přistupujeme až v únoru, po konci zimy, kdy stonky zkracujeme na 3-4 očka, přičemž všechny suché a slabé části odstraníme úplně.
U převislých druhů zkracujeme stonky na konci léta na polovinu. Následně necháme rostliny přezimovat a koncem února je zkrátíme ještě o další třetinu.
Kdy tedy stříhat muškáty? Nejlépe pouze na jaře, když je čas je probudit opět k životu. Důležité je také vědět, jak stříhat odkvetlé muškáty – ty vlastně není třeba úplně stříhat, stačí odkvetlý květ vylomit. Není vhodné ponechávat odkvetlé květy na rostlině; mohou být zdrojem plísní či jiných chorob, působí neesteticky a nových květů se vytváří méně.
Jak zaštipovat muškáty
Zaštipování muškátů je nutné pro dobré rozvětvení a bohaté kvetení. Zaštipujeme hlavně mladé výhonky, které směřují dovnitř keře. Abychom předešli opětovnému narůstání nových výhonků směrem dovnitř, můžeme stonek zkrátit tak, aby jeho poslední očko směřovalo ven.
Zaštipovat, vylamovat a odstraňovat musíme také staré, poškozené či nevzhledné části rostliny. Zbavujeme se tedy opadaných květů a zažloutlých či nemocných listů.
Muškáty
Druhy muškátů
Rod pelargonium zahrnuje mnoho druhů. Některé rostou v přirozeném prostředí, jiné jsou šlechtěné pro pěstování v nádobách za účelem zkrášlení okolního prostředí. Jako pěstitele nás zajímají hlavně tyto kvetoucí druhy:
- P. páskatá (pelargonium zonale) – roste vzpřímeně, na hrubých listech tvoří hnědý kruhovitý vzor.
- P. břečťanolistá (pelargonium peltatum) – roste převisle, má tmavě zelené listy, které mají kožovitý povrch.
- P. velkokvětá (pelargonium grandiflorum) – listy jsou vrásčité a zvlněné, květy mají vždy tmavou skvrnu.
Kromě toho existují také druhy, které se pěstují pro své vonné listy, které mohou vonět po růžích, jablkách, mátě či citrusech. Jejich aroma se mimo jiné používá například do parfémů. Do této skupiny muškátů patří:
- P. crispum
- P. tomentosum
- P. capitalum
- P. odoratissimum
- P. graveolens
- P. radens
Odrůdy muškátů
Jako zahradníky vás však budou zajímat spíše odrůdy pelargonií. Ty dělíme do několika skupin podle vzhledu rostliny. Konkrétní kultivar zvolíte podle toho, co od rostliny očekáváte – chcete-li mít bohaté truhlíky muškátů jak je známe z Rakouska, vybírejte z odrůd převislých. Do menších truhlíků nebo k jiným druhům květin pak můžete sáhnout po vzpřímených variantách.
Záleží také na preferované barvě, vysadit můžete sytě červenou či růžovou klasiku, ale i muškáty oranžové, purpurové, žíhané, žluté nebo bílé.
Převislé jednoduché odrůdy | Převislé plnokvěté odrůdy | Vzpřímené odrůdy |
|
|
|
Využití muškátů
- okrasné květiny
- v parfumérském průmyslu (druhy s vonnými listy)
- některé druhy se pěstují jako léčivky
- přírodní odpuzovač hmyzu
- potravinářství
Muškát v kuchyni
Přesto, že se ve většině domácností pěstují tyto květiny pouze k okrase, mají i jiná využití. Jedním z nich je například muškát jako koření, k čemuž se využívají zejména listy. Jedlé jsou i zdužnatělé kořeny. Ve Francii pak můžete narazit na kandované okvětní lístky pelargonie, které se používají hlavně jako přízdoba dezertů.
Nepleťte si ale části rostliny pelargonie s kořením nazývaným jako muškátový květ. To vlastně vůbec není květem, nýbrž sušeným míškem z rostliny s názvem muškátovník pravý.
Přezimování muškátů
Mrazy, i ty sebemenší, mohou rostliny nenávratně poškodit. Na jaře a na podzim tedy dbejte na to, abyste truhlíky s květinami nevytáhli příliš brzy či neschovali příliš pozdě. Za okno nebo do zahrady přenášíme nádoby s květinami až po “zmrzlých mužích”, tedy v polovině května.
Na podzim je potřeba rostliny správně zazimovat. Někteří pěstitelé raději nakupují každý rok nové sazenice, přece jen to není nijak nákladná investice a ušetří to spoustu práce. Nicméně v prvním roce kvete pelargonie mnohem méně než v dalších letech – chcete-li mít balkon pokrytý vodopádem z převislých muškátů, určitě své rostlinky zazimujte a použijte i v další sezóně, odmění se vám.
A jak tedy muškáty zazimovat? Koncem srpna omezíme přísun hnojiv, během zimy je nehnojíme vůbec. V září omezíme také zálivku. Odkvetlé stonky ostříháme a truhlíky přeneseme na světlé místo, kde se teploty během zimy pohybují mezi 12 až 15 °C – teploty mohou být i nižší, ovšem neměly by klesnout pod 10 stupňů ani být vyšší než 16 stupňů. Ideálním místem k přezimování je například nevytápěná zimní zahrada či světlá chodba s okny.
TIP: Zazimování sice není žádná věda, aby vám však začali rostliny kvést i v dalším roce bez újmy, je nutné dodržet jistá pravidla. Kompletní návod “jak zazimovat muškáty” najdete v tomto článku.
Choroby a škůdci muškátů
Choroby | Škůdci |
|
|