Narcis

Představte si ten krásný barevný záhon, co ozdobí vaši zahradu, prolitý prvními paprsky slunce po zimě. Při tomto pohledu přímo cítite příchod jara. Pěstování narcisů k tomuto období zkrátka patří …

Narcis

Author článku: Monika Břešťanská

Představte si ten krásný barevný záhon, co ozdobí vaši zahradu, prolitý prvními paprsky slunce po zimě. Při tomto pohledu přímo cítite příchod jara. Pěstování narcisů k tomuto období zkrátka patří a tyto cibuloviny jsou nedílnou součástí jarních výsadeb. Narcisy jsou nenáročnou rostlinou, která vyžaduje jen minimum péče. V následujících řádcích se dozvíte, jak je zasadit, jak o ně pečovat a na co si dát pozor, aby vám další rok mohli dělat zase radost. Ať už máte zahradu, nebo chcete pěstovat narcisy doma v květináči.

Jak pěstovat narcis 

Narcis (Narcissus) je rod jednoděložných rostlin z čeledi amarylkovité (Amarylidaceae). Tyto rostliny jsou známé svými nádhernými květy, které jsou obvykle bílé, žluté nebo oranžové. 

Narcisy vykvétají už v polovině března a kvetou až do konce května. Je to jedna z nejméně náročných jarních cibulovin a navíc trvalka, takže se na květy můžete těšit rok co rok.

Pěstování narcisů na zahradě

Pro správné pěstování je důležité zvážit následující kroky:

Umístění – tyto květiny pocházejí z horských oblastí, kde rostou převážně na slunných loukách. Při výběru místa tedy musíme zvážit, že tyto květiny potřebují slunce, aby se jim dobře dařilo a bohatě kvetly.

Příprava půdy – nesmíme zanedbat i přípravu půdy, pokud si chceme vypěstovat a udržet krásný záhon. Půda by měla být dobře odvodněná a měkká, pokud máte těžkou hlinitou půdu, nezoufejte a přidejte k ní písek nebo perlit, který ji odlehčí.

Výsadba cibule by měly být pevné a bez poškození. Ptáte se kdy sázet cibulky narcisů? Vhodný čas pro nákup cibulí je v létě nebo na podzim, aby mohly být zasazeny v zemi před začátkem zimy. Vysaďte cibule na podzim (září až listopad), do hloubky asi 2-3 krát větší než je výška cibule a udržujte dostatečný odstup pro lepší růst (asi 10 cm od sebe).

Péče – rostliny potřebují pravidelné zalévání, zejména během suchých období. Zaléváme do začátku června, ne však v době vysokých teplot. Po odkvětu nechte listy zaschnout přirozeně, aby cibule získali dostatek živin pro další růst. Cibule se samy zatáhnou a budou v půdě odpočívat do příštího roku. 

narcis pěstování

Pěstování narcisů v květináči

Pěstování narcisů v květináči je skvělý způsob jak si těmito květinami zkrášlit balkon nebo terasu.

  • Výběr květináče – vyberte dostatečně velký a dírami pro odtok vody.
  • Příprava půdy – použijte kvalitní květinovou směs nebo substrát.
  • Výběr cibulek – vyberte si zdravé a nepoškozené cibulky. 
  • Výsadba – cibule zasaďte do hloubky asi dvojnásobku jejich výšky.
  • Zálivka – zalévejte půdu dostatečně, aby byla vlhká.
  • Umístění – květináč dejte na místo kde bude dostatek světla.
  • Další péče – po odkvětu nechte uschnout listy , aby cibule měla dostatek živin na další sezonu.

Pěstování narcisů doma

Narcisy jsou skvělou velikonoční dekorací. Květináče s rostlinami zakoupíte brzy zjara v různých obchodech, ať už v hobby marketech, zahradnictvích, nebo supermarketech. Při nákupu se vyplatí vybírat ještě zcela nevykvetlé, o to déle budou kvést u vás doma.  Pozornost věnujte stavu rostliny, neměla by být příliš vytáhlá ani zaschlá a stonek a listy by měly být pevné a vzpřímené.

Doma je postavíte na světlé místo a staráme se o to, abychom jim dopřáli dostatečnou závlahu. Ale dávejte pozor, abyste rostlinu nepřelili, hlínu nechte mezi zálivkami trochu proschnout.  Po odkvětu ořízneme stonky s květy a necháme listy zežloutnout. Cibulky poté vyjmeme, očistíme a uskladníme na suchém místě, buď zabalíme do novin, nebo zahrabeme do písku. Na podzim je můžeme vysadit znovu.

Jak zasadit narcis

Cibule se sází na podzim v září až listopadu, aby měli dostatek času zakořenit a to do hloubky asi 2-3 krát větší než je výška cibule, tudíž nejčastěji 15 centimetrů. Udržujte dostatečný odstup pro lepší růst, což je tak 10 centimetrů od sebe.

narcis druhy

Hnojení narcisů

Cibulky se o sebe starají víceméně samy – nastřádají živiny v předchozí sezoně. Listy by měly po odkvětu zůstat dokud nezežloutnou, právě díky nim se cibule dostatečně vyživí, a když je nepotřebuje, uschnou. Nově vysazené cibulky by se měli hnojit při výsadbě na podzim. Pohnojit můžete ještě na jaře jakmile začnou růst. Používejte ideálně hnojivo vhodné pro cibuloviny. Cibulkám v květináči dopřejte i během vegetace tekuté hnojivo s vysokým obsahem draslíku, aby jste podpořili kvetení. 

Množení narcisů

Existují různé způsoby množení, dělení cibulí, odnoží a semenného množení. Každá metoda má své výhody a vhodnost v závislosti na podmínkách pěstitele.

  • Množení dělením cibulí – u původní cibule se vytvoří vedlejší cibulky (odnože). Vyjměte cibulku z půdy opatrně oddělte cibulky od sebe. Poté je uchovejte v novinách do podzimu a vysaďte jako obvykle. 
  • Množení odnoží – některé druhy narcisů produkují odnože přímo ze země, jen je opatrně oddělte.
  • Semenné množení – květy nechte odkvést a vytvořit semena, následně je sesbírejte a uložte na suchém a chladném místě. Semena vyséváme do vlhké půdy na jaře. Tento způsob je poměrně neefektivní a květů se dočkáte i za několik let, než rostlina vytvoří dostatečně silnou cibuli.

Kvetoucí narcis

Tato květina se vyskytuje v mnoha různých barvách, nejtypičtější jsou žluté, bílé nebo oranžové. Květ narcisu je trubkovitý a skládá se z šesti okvětních lístků, které jsou rozloženy do hvězdicovitého tvaru. Rostlina má úzké, trávovité listy. 

Co se týče zbarvení a tvaru květu, zde je prostor pro fantazii. Na výběr je totiž nepřeberné množství kultivarů, které se právě květem či dobou kvetení liší. Pokud chcete mít pestrý záhon, který bude rozkvetlý od března až do května, zvolte různé odrůdy. 

Budou výbornou kombinací k dalším cibulovinám jako jsou například krokusy, hyacinty nebo tulipány, ale i jako doplněk trvalkových záhonů nebo nízkých keřových výsadeb.

Jak stříhat narcis

Narcisy stříháme jakmile odkvetou. Odstřihneme stonek s odkvetlými květy, ale ponecháme listy. Listy by se měli odřezávat až po zežloutnutí, protože cibulka vstřebá živiny z listů, které pak využije k vytvoření květu příští rok. Pokud je seříznete dříve, cibulka v příštím roce nemusí vykvést. Někteří zahradníci dokonce ponechávají i stonky a odstraňují pouze květ se semeníkem.

pěstování narcisů

Narcis

Existují desítky druhů zástupců tohoto rodu květin a stovky jejich kultivarů. Dělení je různé – někteří se přiklánějí k rozdělení dle botanického hlediska, nicméně při nákupu cibulek nebo rostlin se setkáte spíše se “šlechtitelským” rozdělením, kdy se květiny dělí do skupin obvykle podle vzhledu.

Druhy a odrůdy narcisů

Výběr je opravdu široký, proto jsou odrůdy rozděleny do třinácti základních skupin, které se liší obvykle vzhledem samotného květu. 

  1. Trubkovité – mají vždy jeden květ na stonku a trubku narcisu stejně dlouhou nebo delší než okvětní lístky.
  2. Velkokorunné
  3. Malokorunné – mají jeden květ na stonku a pakorunku kratší než květní lístky.
  4. Plnokvěté – květy jsou tvořeny naskládanými okvětními lístky, některé mají trubku nebo pakorunku vyplněnou dalšími okvětními lístky.
  5. Triandrus narcisy
  6. Cyclamineus – jejich květy připomínají květy bramboříku.
  7. Jonquilla – jsou vícekvěté.
  8. Tazetta narcisy
  9. Poeticus – mají malou korunku, jsou jednokvěté.
  10. Bulbocodium – mají typický asymetrický tvar květu.
  11. Narcisy s členěnou pakorunkou (Split Corona)
  12. Ostatní odrůdy – zde patří všechny kultivary, které nejde zařadit do žádné z předešlých skupin.
  13. Botanické – původní druhy.

Hodně velký výběr najdeme mezi odrůdami těchto květin. Nejvíce v zahradách uvidíte například ‘King Alfred’ se žlutými a robustními květy, dále pak je velice oblíbený ‘Ice Follies’,  tato odrůda má bílé okvětní lístky s žlutým korunním lístkem. Nesmíme zapomenout i na odrůdu ‘Thalia’ v krásné bílé barvě okvětních lístků. Pokud chcete narcisy i do interiéru vašeho domova správnou volbou bude Tête-à-Tête‚, je to miniaturizovaná odrůda se žlutými květy.

Na co využít narcis

Tyto květiny se pěstují především jako jarní okrasné květiny, v záhonech či květináčích. Jsou oblíbenou jarní dekorací i květinou pro řez do vázy. 

Pro zahradu však nemají pouze estetickou hodnotu. Často se vysazují na okraj zahrad nebo okolo rostlin, aby je chránili před škůdci. Hlodavcům moc nevoní, obsahují totiž jedovaté látky, které škůdce odpuzují. 

Je narcis jedovatý?

Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že narcis jedovatý je. Nejvíce alkaloidů obsahují cibulky, nicméně jedovatá je celá rostlina. Otravy se projevují nevolnostmi, silným zvracením a průjmy. Citlivým lidem může vadit dokonce jen kontakt holou kůží s cibulemi těchto rostlin. Při výsadbě je tedy nutné dbát na to, aby se k rostlinám nedostaly malé děti nebo domácí mazlíčci, kterým mohou způsobit vážné zažívací potíže.

přezimování narcisů

Přezimování narcisů

Pokud máte květiny vysazené venku na zahrádce stačí po odkvetení nechat zaschnout listy a poté je odstranit. Ujistíme se, že je půda dobře odvodněná a na zimu můžeme půdu přikrýt slámou nebo jiným mulčem. Cibule se zatáhnou a zimu bez problému přečkají. 

Trochu jinak tomu je pokud je pěstujeme v květináči. Po odkvetení je potřeba odřezat stonky s květy a nechat listy uschnout, poté cibulky vybereme z květináče a uložíme do pilin nebo rašeliny. Do květináče je potom znovu sázíme v srpnu až září. 

Cibulky můžete samozřejmě vytáhnout i ze záhonu, nicméně u těchto květin to nemusíte dělat každoročně. Stačí je vyjmout jednou za dva až tři roky – důvody jsou dva, cibulky se množí a navíc se mohou propadat hlouběji do půdy. Mladé cibulky tedy vysaďte na nové stanoviště a ty, které chcete ponechat, vyjměte a vysaďte je na podzim do správné hloubky.

Choroby a škůdci narcisů

Narcisy jsou sice pro hlodavce jedovaté, ale mohou je napadnout choroby a jiní škůdci. Trpí podobnými chorobami jako ostatní cibulové květiny. Mezi které patří například:

  • plíseň narcisová – ta se projevuje tmavě hnědými skvrnami na cibuli
  • žlutá pruhovitost narcisů – tvorba pruhů na listech a květních stvolech, ty jsou zřetelné zvláště na začátku vegetace
  • hniloba – týká se cibulí, které změknou a následně vyschnou

Škůdci, které mohou napadnout narcisy jsou:

  • narcisová moucha – která klade na cibuli vajíčka. Z nich se vylíhnou larvy, které cibuli vyžírají a rostlina uhyne
  • roztoč narcisový – ten napadá zejména květiny pěstované na jednom místě více let

Cibule před výsadbou zkontrolujte, zda nejsou plesnivé nebo nahnilé. Nepřehánějte to se zálivkou, aby stanoviště nebylo podmáčené. Vhodná ochrana proti škůdcům je změna stanoviště.