Author článku: Monika Břešťanská
Pěstování vlastních plodin na balkóně i zahradě je stále populárnější. Byť někteří lidé tyto prostory vlastní, domácí plodiny si nepěstují. A to je velká škoda, protože pěstování vlastní zeleniny nebo bylinek má celou řadu benefitů. Jak na to a čím nejlépe začít?
Váš běžný účet neutrpí, ušetříte za nákup potravin
Velkou výhodou jsou finance. Ovoce a zelenina každým rokem zdražují a v současné době mizí při nákupu potravin peníze z běžného účtu rychlostí blesku. Když si budete plodiny pěstovat sami, ušetříte finance a to se v dnešní době hodí víc než dost.
Dalších 10 důvodů, proč je pěstování vlastních plodin skvělé:
- Můžete pěstovat i druhy, které nejsou v obchodech běžně dostupné.
- Domácí plodiny obsahují víc živin, a tím pádem mají lepší chuť.
- Víte přesně, odkud vaše jídlo pochází a že nejelo přes půl světa v kontejneru.
- Budete jíst čerstvé a sezónní potraviny, což je ideální pro vaše zdraví i hmotnost.
- Čas, který strávíte venku péčí o svou zahrádku, pro vás bude rovněž přínosem.
- Během 45 minut zahradničení spálíte tolik kalorií, jako kdybyste uběhli 1,5 km za 15 min.
- Nebudete plýtvat jídlem. S jídlem zacházíme jinak, když jsme si ho vypěstovali sami.
- Když víte, jak vypadají zdravé potraviny (vlastní), budete se lépe orientovat v obchodě.
- Zahradničení je skvělá relaxační aktivita, po které se prostě budete cítit skvěle.
- Do těla se vám nedostanou nechtěné látky jako pesticidy a další postřiky.
Inspirace: Co pěstovat na balkóně nebo terase?
Balkon či terasa jsou specifická místa na pěstování plodin. Určitě se nebojte začít pěstovat bylinky, jako je máta (skvělá do nápojů), petrželka (oceníte v polévce), pažitka (úžasná na chleba s máslem), meduňka (výborná na přípravu uklidňujícího čaje), řeřicha (skvělá do salátů i na chleba) nebo třeba libeček (dodá pokrmům masovou chuť).
Použijte truhlíky nebo květináče. Do těch kromě bylin zasaďte také balkónová rajčata, vyzkoušejte pěstování paprik nebo okurek.
Na balkónech si dejte pozor na jediné. Máte-li balkón či terasu na jižní stranu, většinu dne vám tam praží sluníčko. Vytvořte proto stinné místo. Natáhněte od parapetu směrem k zábradlí plachtu, která vytvoří alespoň částečný stín. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku.
Inspirace: Co pěstovat na zahrádce?
Pokud máte k dispozici zahradu, otevírají se vám široké možnosti pěstování. Můžete si vytvořit i vlastní kompost, takže jednou za půl roku budete mít vlastní kvalitní zeminu, kterou využijete při sadbě. Kompost samotný se dá využít například pro pěstování dýní nebo cuket. V záhonech se bude dařit jakékoli zelenině, na kterou si vzpomenete.
Při výsadbě do záhonu vždy dodržujte dobu vhodnou pro výsadbu, najdete ji uvedenou na obalu semen. Dodržujte také rozestupy mezi jednotlivými semeny nebo rostlinkami, abyste pak nemuseli protrhávat džungli nebo naopak zbytečně neplýtvali místem. Pěstujete-li něco poprvé, berte to jako malý experiment. Na zahradě si dejte pozor na různé škůdce, obzvlášť slimáky, kteří dokážou na vzrostlých rostlinkách napáchat pořádné škody.
TIP: K balkonu či terase neodmyslitelně patří květináče a truhlíky všech druhů a barev. Čím je ale naplnit, pokud nechceme zůstat u klasiky jako jsou muškáty? To vám poradíme v tomto článku.