Pět bylinek, které nám pomůžou s novým startem

Taky někdy vykukujete v zimě škvírou mezi závěsy a díváte se, jestli už nepřichází jaro? Podzimní a zimní měsíce spolu s chladnými, šerými dny a plískanicemi nás dokáží vyčerpat. Když …

Pět bylinek, které nám pomůžou s novým startem

Author článku: Monika Břešťanská

Taky někdy vykukujete v zimě škvírou mezi závěsy a díváte se, jestli už nepřichází jaro? Podzimní a zimní měsíce spolu s chladnými, šerými dny a plískanicemi nás dokáží vyčerpat. Když se k tomu přidá ještě to, že trávíme více času doma místo na čerstvém vzduchu a opravdu čerstvé ovoce a zelenina plná vitamínů se v tomto období shání opravdu špatně, není divu, že nás může dostihnout únava. S restartem ale mohou účinně pomoci bylinky, které organismus pročistí, posílí nebo doplní chybějící vitamíny. Pojďte se s námi podívat na 5 bylinek, které vám pomohou s novým startem.

Ostropestřec

Bylina s krkolomným názvem ostropestřec se velmi dobře zabydlela v našem podvědomí. Ostropestřec mariánský není totiž jen mohutný “bodlák” s neuvěřitelně pichlavými listy, ale také velmi prospěšná léčivá bylinka. Ze semen ostropestřce se získává účinný extrakt – silymarin.

Silymarin působí jako antioxidant. Pod tímto označením se skrývá kombinace několika látek. Díky jejich obsahu ostropestřec podporuje regeneraci jater. A protože jsou játra ústředním orgánem našeho organismu a zajišťují detoxikaci, je také ostropestřec skvělou detoxikační bylinkou. 

Vyzkoušejte kúru pomocí ostropestřce pro podporu regenerace nejen v období novoročních předsevzetí, kdy je třeba vyrovnávat předcházející mlsání a radovánky. Extrakt z ostropestřce díky silymarinu dokáže pomáhat také například lidem s ztučněním jater. To vzniká třeba v důsledku špatné životosprávy, stresu či prediabetu neboli začínajícími problémy s hladinou cukru v krvi, které se ale ještě neprojevily svými vnějšími viditelnými příznaky. 

Jak získat z ostropestřce maximum? Plody ostropestřce můžete používat samostatně nebo využijte přípravky z nich vyrobené. Protože silymarinu je v semenech jen docela malé množství může se vám vyplatit využít ostropestřec ve formě kapek nebo doplňků, které již obsahují jeho koncentrovaný extrakt. Chcete-li využít přímo ostropestřecový plod nebo z něj připravíte čaj, vždy plody nadrťte, aby se z nich prospěšné látky dobře uvolnily. Setkat se také můžete s olejem z ostropestřcových semen, který se z nich lisuje zastudena. Kromě silymarinu v něm najdete také omega 3 nenasycenou kyselinu linolovou nebo vitamín E. Tento olej má nahořklou chuť a lze ho použít také jako ozvláštnění studené kuchyně.

Ostropestřec je zdravý prospěšný.

Rakytník

Únava a vlhké, chladné dny. To vše je zápřah pro náš organismus a také pro imunitu, která v sychravém počasí dostává hodně zabrat. Abyste posílili svůj imunitní systém a dokázali vzdorovat nepříznivým vlivům, potřebujete kvalitní zdroj vitamínů a stopových prvků. Skvělou přírodní vitamínovou bombou je rakytník. V oranžových bobulkách, které obsypávají větvičky keřů rakytníku řešetlákového se totiž ukrývá opravdový poklad. Plody rakytníku jsou nesmírně bohaté na celou paletu vitamínů, obsahují i zdravé omega 3 a omega 6 nenasycené tuky a spousty antioxidantů. 

Jaké prospěšné látky obsahují plody rakytníku?

Vitamín C – pomáhá proti únavě a vyčerpání. Dokáže podporovat imunitní systém a chrání buňky před oxidačním stresem. Rakytník patří mezi nejbohatší přírodní zdroje tohoto vitamínu.

Vitamíny B – v rakytníku najdete hned několik vitamínů B. Vitamíny z této skupiny podporují obnovu buněk a správnou funkci nervové soustavy.

Vitamín E – tento vitamín je účinný antioxidant.

Vitamín K – podporuje hojení a zdraví kostí. Má důležitou úlohu pro srážlivost krve.

Betakaroten – přispívá ke zdraví sliznic a působí jako antioxidant.

Rakytník obsahuje i další antioxidanty jako lutein nebo zeaxanthin, které jsou zdravé pro naše oči. Z minerálů obsahuje zinek, který je důležitý pro imunitu. Díky všem těmto obsaženým látkám je rakytník opravdovým koktejlem, který vám pomůže se znova nastartovat. 

Rakytník je plný vitamínů.

Heřmánek – „král“ bylinek

Někdy člověk hledá zázraky daleko za horami a přitom mu rostou skoro pod nosem. Třeba takový obyčejný heřmánek je vskutku neobyčejná bylinka. Heřmánek totiž pomáhá zevnitř i zvenku a vhodný je i pro malé děti. 

Vnitřní užití heřmánku

Heřmánek je plný silic, které nám mohou být prospěšné. Čaj z heřmánku působí protizánětlivě a uvolňuje křeče. Udělá dobře zažívání a zároveň podpoří imunitu. Pokud se vám bude zdát, že na vás něco leze, je šálek bylinkového čaje výborným pomocníkem. Sečteno a podtrženo, heřmánek je opravdu skvělý parťák do nepohody.

Vnější použití heřmánku

Ale na heřmánek se nemusíte spoléhat, jen když vám je zle. Heřmánek dokáže udělat dobře i pokožce. Využívá se proto hojně v kosmetice nebo třeba i v přípravcích pro vlasovou péči. Heřmánek přináší pokožce zklidnění a podporuje regeneraci. Díky protizánětlivým účinkům se hodí k péči o drobná poranění a jizvy. Jako kloktadlo je vhodný pro ošetření ústní dutiny.

Heřmánek je neuvěřitelně univerzální bylinka. Podporuje zdraví zažívání i imunitu. Dále se hodí i pro detoxikaci organismu. Dokáže totiž podpořit pocení a vylučování. Pozor ale na alergii, někteří lidé totiž na heřmánek mohou reagovat.

heřmánek král bylinek

Ženšen

Některé bylinky natolik prosluly svými vlastnostmi, že se jejich použití rozšířilo po celém světě, přestože přirozeně rostou jen v několika oblastech. Mezi takové jistě patří ženšen. Ženšen pravý (Panax ginseng) si právem vysloužil český název všehoj. Čím vším může být ženšen prospěšný?

Ženšen patří mezi adaptogeny neboli byliny, které celkově podporují organismus a zvyšují jeho odolnost proti nepříznivým vlivům a zlepšují celkovou vitalitu. Ženšen pomáhá při únavě, podporuje imunitu a zlepšuje odolnost proti psychickému stresu.

Kořen ženšenu.

Kopřiva

Mnoho lidí se o ni spálilo. Ano, řeč bude o kopřivě. Tuto rostlinu máme často spojenou s neudržovanými trávníky. Kopřiva je velice houževnatá, což jistě potvrdí všichni, kdo se s ní potýkali jakožto s plevelem. Dívat se na ni dá ale i jako na užitečnou bylinku, která dokáže výborně pomoci s očistou a detoxikací organismu.

Kopřiva se hodí pro odvodnění organismu, pokud by vás trápily například otoky. Podporuje totiž funkci ledvin, které jsou zcela zásadním vylučovacím orgánem, který nás zbavuje nejrůznějších škodlivin. Připravte si z kopřivy třeba čaj. Pokud rádi sbíráte bylinky, můžete si na jaře natrhat mladé listy kopřiv a usušit si je. Nebo čerstvé jarní kopřivové lístky přidejte třeba do špenátu. Kopřiva obsahuje i železo, které je důležité pro krvetvorbu a jeho nedostatek se projevuje únavou. Kopřiva má také pozitivní vliv i na zažívání. Jde tedy o skvělou jarní bylinku na detoxikaci, která pomůže po dlouhé zimě organismus znova nakopnout. U kopřivy stejně jako u mnohých jiných bylinek platí, že není vhodné ji užívat dlouhodobě. Proto ji střídejte s dalšími bylinkami.

TIP: Kromě bylinek se v lidové medicíně často používá také česnek a cibule – tyto dva druhy zeleniny jsou považovány téměř za všelék. Pomáhají se záněty v těle, se snížením horečky, odhleněním, zlepšením funkce imunitního systému a dalšími neduhy.