Author článku: Monika Břešťanská
Mít doma takové malé soukromé wellness, to je sen snad každého z nás. A pokud máte dostatek prostoru, můžete si ho velmi snadno splnit s nafukovací vířivkou. Tu umístíte na zahradu či terasu, napustíte a pak už si jen můžete užívat bublinek a horké lázně.
Jak vybrat tu nejlepší nafukovací vířivku, na co se při nákupu zaměřit, nebo jak se o nafukovací vířivky starat si povíme v našem článku.
Recenze a srovnání nafukovacích vířivek
Výhodou nafukovací vířivky je bezesporu to, že ji lze kdykoliv složit a přemístit jinam. Na jaře ji tedy můžete používat na zahradě, přes léto na chalupě a s přicházejícím podzimem ji přesunout do zimní zahrady. Pořizovací cena u nafukovacích vířivek je nižší než u těch klasických pevných.
Vířivka je díky vyztužené konstrukci stabilní (a přitom lehká). Instalace nebývá složitá a do deseti minut máte hotovo. Obvykle stačí bazének nafouknout, napustit vodou a zapojit do elektřiny.
Pokud bychom měli srovnat nafukovací a pevné vířivky, u těch nafukovacích bychom určitě “vypíchli” nižší pořizovací cenu, mobilitu, nižší náklady na provoz, rychlou a jednoduchou montáž, nenáročnost na prostor i možnost celoročního užívání. Pevné vířivky mají oproti těm nafukovacím zase delší životnost a lze je vyrobit i instalovat přímo na míru.
Při výběru nafukovací vířivky musíme brát v potaz hned několik důležitých aspektů. Tím prvním je velikost – zvažte, kam bazének umístíte, a podle toho vybírejte přesné rozměry. Do některých prostor se hodí spíše kulatý bazén, do jiných zase čtvercový či obdélníkový typ. S velikostí také souvisí počet osob, které se do vířivé vany naráz vejdou.
Mezi další parametry patří například počet trysek, přítomnost speciálních masážních trysek, možnost připojení vířivky k mobilní aplikaci, rychlost nahřívání vody, maximální možná teplota vody, materiál povrchu, typ filtrace a tak dále.
Rozdělení nafukovacích vířivek
Co se týče rozdělení, u nafukovacích vířivek máme dva typy:
Nafukovací vířivky s automatickým ohřevem – do této skupiny patří převážná většina všech nabízených modelů. Jedná se o bazénky, které disponují zařízením ohřívajícím vodu. Zde nás zajímá hlavně spotřeba elektřiny a rychlost ohřevu vody. Tyto modely lze používat jak v exteriéru, tak v interiéru.
Nafukovací vířivky bez ohřevu – v současnosti se vyskytují spíše sporadicky. Využít se dají pouze v letních měsících venku, kdy vodu ohřeje sluníčko. Výhodou jsou téměř nulové náklady na provoz. Voda v bazénku ale nikdy nedosáhne tak vysokých teplot jako ve vířivce s ohřevem.
Jak vybrat nafukovací vířivku
Při výběru vířivky na vaši zahradu, terasu nebo třeba do vinného sklípku se zaměřte na následující parametry, které vám pomohou s volbou toho nejlepšího modelu dle vašich požadavků.
Velikost a počet osob
Než zakoupíte vířivku, zamyslete se, kolik lidí ji bude využívat. Čím více lidí, tím větší potřebujete vířivku, a tím více také utratíte za její provoz. Platit musíte nejen vodu, ale i její ohřev.
Můžete si pořídit nafukovací vířivku pro příjemnou relaxaci ve dvou (pak potřebujete objem minimálně 500 litrů, ideálně oválný nebo kruhový tvar), vířivku pro celou čtyřčlennou rodinu (pak potřebujete objem minimálně 700 litrů, ideálně tvar obdélníku nebo čtverce). Existují i vířivky pro šest osob, ale zde už počítejte s objemem nejméně 900 litrů.
Tip: Výrobce často uvádí určitý počet osob, který se vejde do vířivky. Pokud ale chcete opravdu relaxovat a mít pohodlí, doporučujeme užívat vířivku menším počtem osob, než je uvedeno.
Použité materiály
Pevná nafukovací konstrukce vířivky je podobná nafukovacímu bazénu, s tím rozdílem, že uvnitř vířivky jsou nainstalovány trysky. Nafukovací vířivky jsou vyrobeny z tvrzeného syntetického materiálu. Jedná se zpravidla o různé formy PVC, byť názvy těchto materiálů mohou být různé.
Rhino Tech materiál se skládá ze šesti vrstev (ochranná vrstva, nová generace PVC, vyztužení, laminovaná tkanina, vyztužení, nová generace PVC). Tento materiál je odolný vůči UV záření, mrazům i poškrábání. Laminované PVC je tvořeno třemi vrstvami (těžké a odolné PVC, vnitřní vrstva odolné síťoviny, opět těžké a odolné PVC) a v některých případech rovněž poskytuje ochranu proti UV záření. I-beam struktura dokáže materiál vyztužit pomocí vzduchových komor. Na hranu vířivky se můžete i posadit a ona se nezbortí.
Druh filtrace
U nafukovacích vířivek se používají hlavně kartušové filtrace. Ty obsahují filtry z plastu a savého papíru. Aby filtrace dobře fungovala, je třeba se o ni starat a kartuši v hlavní sezóně minimálně 1x týdně propláchnout. Bohužel proplachováním dochází k opotřebovávání papírového válce a snižuje se kvalita filtrování. Proto je nutné kartušovou vložku několikrát za rok vyměnit.
Druhou možností je písková filtrace, kdy je voda filtrována přes pískovou křemičitou náplň. Ovšem v praxi platí, že tato filtrace se používá spíše u bazénů než u vířivek. Najít ji však můžeme například u vířivek komerčních, které jsou prakticky neustále v provozu.
Příslušenství a funkce
K vířivce rozhodně doporučujeme dokoupit další vybavení. Chcete-li se koupat v soukromí, můžete vířivku umístit do zapadlého koutu zahrady či do vnitřních prostor, nebo si zakoupit praktickou zástěnu. Před případným sluncem vás zase ochrání slunečník. Máte-li dostatek prostoru, můžete si ke své vířivce pořídit i celý zahradní altán nebo přístřešek. Stoprocentní soukromí je pak zajištěno.
Chcete-li si usnadnit péči o vířivku, pak sáhněte, kromě filtrace a chemie pro údržbu vody, i po vysavači do vířivky. Nejvhodnější bude asi ten ruční. S čištěním vířivky vám částečně pomůže i to, pokud si pořídíte termoizolační kryt. Díky němu do vířivky napadá mnohem méně nečistot, a navíc bude tento kryt vodu udržovat teplou.
Jde vám o pohodlí? Nezapomeňte na schůdky k vířivce, abyste se pohodlně dostali dovnitř a ven nebo na sedátko do vířivky.
Mobilní vířivky obvykle disponují menším počtem funkcí než ty klasické. Nenajdete u nich integrované osvětlení ani rádio. Kdykoliv ji však můžete kamkoliv přemístit, některé vířivky se dokonce dokáží samy nafouknout.
Další důležité parametry pro výběr
Pokud už máte jasno v tom, jak velkou vířivku pořídit, můžete se pustit do studia dalších parametrů. Na trhu najdete jak vířivky bez ohřevu, tak s ohřevem. Ty první se hodí pouze k relaxaci v horkých dnech, kdy vodu ohřívá slunce, ty druhé jsou vhodné pro celoroční užívání. Teplota vody ve vířivce by totiž měla dosahovat asi 37 °C. Nastavit si ji můžete tak, jak je vám to příjemné, většina vířivek umožňuje nastavit až 40 °C, některé i více.
Různé vířivky disponují různým počtem trysek, obvykle jich však mají 100-150 umístěných ve stěnách. Trysky mohou být vodní nebo vzduchové. Ve většině vířivek najdeme trysky vzduchové, které vytvářejí vzduchové bublinky a starají se o povrchovou masáž celého těla. Dražší vířivky pak mají i trysky hydromasážní. Tyto vodní trysky vytvářejí vodní proudy (přímý, rotační a pulzační), které uvolňují svaly. Vy si můžete zvolit jejich intenzitu a směr. Umístěny bývají tak, aby masírovaly záda a také chodidla.
Ve vířivce lze mít jak sladkou, tak slanou vodu. Pokud však chcete vodu slanou, musíte si zakoupit vířivku se solinátorem. Výhodou je, že slaná voda je antibakteriální a může pomoci s hojením ran a regenerací kůže.
Ovládání vířivek je většinou jednoduché a intuitivní. Ovládat teplotu a trysky lze přímo z vířivky nebo i dálkovým ovládáním. Některé vířivky lze ovládat i pomocí mobilního telefonu.
Recenze – nejlepší nafukovací vířivky
Modelů nafukovacích vířivek jsou na trhu desítky, ne-li stovky. Zorientovat se v nich tak není nic snadného. Obecně lze říct, že s ověřenou značkou Intex nešlápnete vedle, nicméně kvalitní a oblíbené jsou také výrobky od značek Belatrix, Greystone, Bestway nebo Avenli.
Belatrix Sorrento 150 | Intex Pure Spa – Bubble Greywood Deluxe 6 AP – Intex 28442 | Avenli Vancouver-4P |
|
|
|
Jak se starat o nafukovací vířivku
Vodu ve vířivce je třeba měnit zhruba po 3-4 měsících (a při této příležitosti také celou vířivku umýt) a nutné je samozřejmě používat i filtraci, která odstraní nečistoty. To však zdaleka není vše, neobejdete se ani bez použití chemie. O vířivku se musíte starat podobně jako o zahradní nafukovací bazén.
Nejprve změřte pH vody a upravte ho na požadovanou hodnotu. Pomocí speciálních přípravků musíte pH snížit nebo zvýšit. Poté použijte dezinfekci, abyste zamezili tvorbě řas a množení bakterií. Opět zkontrolujte pH a případně upravte. Nakonec vyčistěte proudem teplé vody kartušový filtr. Všechny tyto kroky opakujte minimálně jednou týdně.