Šeřík

Šeřík je oblíbená dřevina, která je často vidět v zahradách po celém světě. S jeho nádhernými fialovými či sněhově bílými květy a silnou vůni je těžké mu odolat. Ale jak …

Šeřík

Author článku: Monika Břešťanská

Šeřík je oblíbená dřevina, která je často vidět v zahradách po celém světě. S jeho nádhernými fialovými či sněhově bílými květy a silnou vůni je těžké mu odolat. Ale jak se o šeřík starat, abyste si mohli užívat jeho krásu co nejdéle? V tomto článku vám představíme vše, co potřebujete vědět o pěstování šeříku – od výběru správného místa, přes výsadbu, po péči a řez.

Jak pěstovat šeřík

Šeřík (Syringa) je keřovitá rostlina z čeledi olivovníkovité, kam řadíme také například jasmín, olivovník, ptačí zob nebo zlatici. Pochází z jihovýchodní Evropy a Malé Asie, ale často se pěstuje a vysazuje i v České republice, přičemž u nás běžně zplaňuje. Je oblíbený pro svou okrasnou hodnotu a byl v minulosti intenzivně šlechtěn.

Celá rostlina obsahuje látku nazývanou syringin, která může působit dráždivě na pokožku a sliznice člověka a vyvolat alergickou reakci. Tato látka se nachází i v jiných rostlinách, které mohou být pro člověka jedovaté. Přesto byl v minulosti využíván v lidovém léčitelství jako lék proti horečce. Dalším alergenem v této rostlině je rekombinantní alergen t215, který může způsobovat alergie během kvetení rostliny.

Šeřík se rozmnožuje buďto semeny uzavřenými v plodech, nebo kořenovými odnožemi. Keř je také známý svou silnou vůní. Kromě oficiálního odborného názvu se používají i lidové názvy jako bez, bez vlašský nebo bez svatojánský.

šeřík

Pěstování šeříku

Šeříky dobře rostou na slunných místech, kde jejich květy vyniknou, mají sytější barvy a více vonní. Mohou růst i v polostínu, tam ale tolik neprospívají. Zálivku moc nepotřebují, ale v horkých a suchých dnech ji ocení. Nejvíce vody potřebují, když vytvářejí poupata a kvetou, případně také mladé keře po výsadbě. Nesnášejí přemokření, naopak dobře snášejí sucho.

Hnojení od jara jim prospívá a nejlépe rostou v zahradní, vápenaté až neutrální, živné a dobře propustné půdě.

Můžeme je množit řízkováním ve skleníku, ale také hřížením, odkopky, roubováním, očkováním nebo výsevem. Po výsadbě na stanoviště je dobré odstranit první květní pupeny. Proto je nejlepší vysazovat je na zahradu na začátku jara, před květem. 

Po odkvětu odstraňujeme odkvetlá květenství. Keře či stromky tvarujeme řezem, i velmi radikálním, ale není to nutné. Jsou odolné vůči mrazu a přežijí zimu i v mrazové kotlině.

Pěstování šeříku v květináči

Pokud chcete pěstovat šeřík v květináči, používejte kvalitní, lehce zásaditou zeminu a během vegetace ho pravidelně přihnojujte. Na dno květináče umístíme vrstvu drenáže, jelikož rostlina nesnáší přílišnou vlhkost. Po odkvětu větve podle potřeby zkracujeme, udržíme takto rostlinu kompaktní. Šeřík také lze pěstovat jako bonsaj. Během zimy může zůstat buď na balkoně nebo v interiéru, ale v takovém případě by měl být na chladnějším místě, jako je zimní zahrada, nevytápěná chodba nebo nevytápěný skleník.

Pěstování šeříku ze semínek

Před zasetím semen je vhodné je namočit do vody o pokojové teplotě po dobu jednoho až dvou dnů, a následně je podrobit procesu studené stratifikace. Semena vysejte do substrátu vhodného pro klíčení semen. Samotné klíčení pak trvá od dvou do čtyř týdnů při teplotě 15 až 18 stupňů celsia.

Pěstování šeříku na zahradě

Při pěstování šeříku na zahradě dodržujeme všechna pravidla uvedená v našem článku. Pojďme si je zde shrnout do několika zásadních bodů:

  • najděte keři vhodné stanoviště. Ideální je plné slunce, zvládne i polostín, ale květů bude méně
  • zaléváme pouze podle potřeby, nejčastěji po výsadbě a při květu
  • půda by měla být dobře propustná a výživná
  • nezapomeňte na pravidelný řez pro podporu estetického tvaru a bohatého kvetení
  • pravidelně hnojíme univerzálním hnojivem
  • na zimu není třeba provádět žádná speciální opatření

Jak zasadit šeřík

Abychom zajistili keři správný růst, musíme si v první řadě vybrat vhodné místo, jak jsme již nastínili výše.

Optimální stanoviště je dostatečně slunné a půda neutrální až lehce zásaditá. Důležitá je také její struktura – měla by být dobře provzdušněná. 

Do vykopané jámy nejprve dáme kompost. Mějte na paměti, že šeříky mají velmi rozsáhlý kořenový systém, proto by měla být jáma dostatečně hluboká. V blízkosti keře by neměly být jiné rostliny a dno jámy je dobré propíchnout, třeba vidlemi nebo rýčem – pro lepší prorůstání kořenů.

Před samotnou výsadbou namáčíme kořenový bal do kbelíku s vodou na 24 hodin. Následně rostlinu umístíme do jámy, zakryjeme kořeny půdou a po výsadbě pravidelně zaléváme, abychom podpořili zakořenění. 

Šeříky mají tendence se rozpínat do okolí matečné rostliny pomocí kořenových výhonků. Ty je dobré pravidelně odstraňovat.

Hnojení šeříku

S hnojením začínáme na jaře. Pro podporu růstu nejdříve poskytněte dusíkaté hnojivo. Poté jej vyměňte za hnojivo s draslíkem, to podpoří bohaté kvetení. 

Pokud se keř nachází v kyselé půdě, doporučuje se ho občas podsypat vápnem. Hnojení provádějte přibližně jednou za 14 dnů až do doby, kdy šeřík plně odkvete. Tento postup opakujte každý rok.

pěstování šeříku

Množení šeříku

Existuje několik metod množení. Možnosti zahrnují řízkování, hřížení, odkopky, roubování, očkování a výsev. Metody jako řízkování, hřížení a odkopky nám umožní získat takzvané pravokořenné rostliny, které rychle rostou a vyvíjejí silnější rostliny s více výhony a rozvinutějším kořenovým systémem. 

Na druhou stranu, šeříky pěstované z roubování nebo výsevu jsou méně ideální. Hřížení je nevýhodné kvůli dlouhé době šíření, zatímco odkopky mohou poškodit původní rostlinu. Z těchto důvodů je nejlepší volbou řízkování.

Při řízkování stříháme mladé, polodřevité až dřevité výhony s přibližně 4 až 6 pupeny. Tuto činnost provádíme koncem března až začátkem května, ještě před kvetením. Pokud nemáte k dispozici skleník nebo pařeniště pro zakořeňování řízků v teplém prostředí, můžete je ořezávat i v létě. Pro optimální růst je dobré řízky ošetřit stimulátorem růstu. Zakořenění řízků obvykle trvá dva až tři týdny v dobrých podmínkách a při teplotách nad 20 °C. V chladnějším prostředí to může trvat měsíc až měsíc a půl.

Kvetoucí šeřík

Květy jsou trubkovité, mají obvykle různé odstíny fialové či bílé barvy. Květy také silně voní a esence se často využívají v parfumérství a aromaterapii. Mají dvě tyčinky a dvě blizny. Kalich, dlouhý zhruba 2 milimetry a nepravidelně zoubkovaný, je oddělený od koruny. Korunní trubka má délku 10 až 15 milimetrů.

Kvetenstvím jsou laty připomínající hrozen, které měří mezi 8 a 18 centimetry. Tyto laty se vyvíjejí z horních bočních pupenů na koncích větviček z předešlého roku. Při vývoji květenství vrcholový pupen odpadá. Květy na květenství jsou čtyřčetné. Šeřík kvete v měsíci květnu a kvetení trvá zhruba tři až čtyři týdny.

Plod šeříku je zhruba 10 milimetrů dlouhá tobolka, která má kožovitý a hladký povrch. Uvnitř plodu se nacházejí dvě pouzdra, v nichž jsou dvě okřídlená semena. Ta jsou vybavena blanitým křídlem pro snadnější šíření. Zralost plodů nastává v září a říjnu.

šeříky

Řez šeříku

Řez na pravidelné bázi podporuje správné větvení a hojné kvetení. Šeříky jsou schopny efektivně regenerovat a na nových výhoncích se objevují bohatá květenství. Pokud je potřeba staré rostliny výrazně omladit nebo je zmenšit, ani to pro ně není překážkou. Keř je odolný i vůči hlubokému řezu a rychle se zotaví díky spícím pupenům. Nejvhodnější doba pro radikální řez je po odkvětu.

Pokud provedete hluboký zmlazovací řez, mohou se začít tvořit nové výhonky u kořenů, což je žádoucí pro keřové formy. U formy stromkových je ale potřeba tyto nové výhonky hned odstranit. Díky své vynikající schopnosti regenerace po omlazení a tvorby kořenových výhonků jsou ideální pro pěstování živých plotů.

Pokud pěstujeme keřovou formu, je potřeba odstranit všechny staré a silné větve. Rostlině ponecháme pouze jedno až dvouleté výhonky, které můžeme podle potřeby zkrátit.

Pěstujeme-li stromkovou formu šeříků, odřízneme všechny sušené a poškozené větve a zkrátíme zbylé na délku 20 až 30 cm. Nové výhonky se začnou tvořit již za několik dní.

druhy šeříku

Šeřík

Druhy šeříku

Rod šeřík (Syringa), sestávající z keřů a menších stromů, je součástí čeledi olivovníkovitých. V České republice je často pěstován a zplaňuje šeřík obecný, což je nejznámější druh tohoto rodu. 

Celkem je známo přibližně 30 druhů šeříků. Hlavní oblastí, kde se nachází nejvíce druhů, je jihovýchodní Asie. Pouze v Číně se vyskytuje až 16 různých druhů. Menší počet druhů je původem z jiných oblastí jižní Asie a také z jihovýchodní Evropy. 

Na území České republiky se žádný druh šeříků přirozeně nevyskytuje. Nejčastěji se zde pěstuje šeřík obecný (Syringa vulgaris), který pochází z jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Na jižní Moravě se tento druh často zplaňuje a v některých oblastech se považuje za invazní druh. 

V menší míře se u nás také pěstuje š. čínský (Syringa × chinensis). Řídce se zde objevuje také š. karpatský (Syringa josikaea) nebo šeřík Meyerův (Syringa meyeri).

Odrůdy šeříku

Šeřík patří mezi oblíbené okrasné rostliny, které se kvůli své příjemné vůni často nachází v parcích a zahradách. Převážně se vysazují kultivary. Victor Lemoine, francouzský pěstitel z Nancy, vytvořil mezi roky 1876 až 1927 přibližně 153 pojmenovaných kultivarů šeříku. Mnohé z nich se staly velmi oblíbené a dnes jsou běžně kultivované. Dohromady existuje okolo 800 kultivarů šeříku, což dokládá jeho oblibu.

Fialové květy

Nejběžnější barva šeříkových květů je fialová. V této skupině najdeme nejen planě rostoucí druhy, ale také většinu kultivarů. Mezi nejoblíbenější patří například ‚Amethyst‘, ‚Palibin‘, ‚Charles Joly‘, ‚Paul Thirion‘, ‚Michael Büchner‘, které mají výrazně, někdy až tmavě fialově zabarvené květy. Purpurové květy má ‘Andenken an Ludwig Späth’, který je zajímavý také délkou jednotlivých kvítků, která sahá až ke dvěma centimetrům.

Dalšími fialovými odrůdami jsou například ‘Henri Robert’, ‘Président Viger’ či ‘Sensation’. 

Do této skupiny můžeme zařadit také modrokvěté odrůdy, například ‘President Lincoln’ nebo ‘Wonderblue’.

Bílé květy

Dalším poměrně běžným zbarvením je bílá. I zde se pohybujeme na stupnici různých odstínů, od sněhově bílé až po krémovou či jemně růžovou.

Zařadit sem můžeme kultivary jako ‚Krásavica Moskvy‘, ‚Madame Lemoine‘, ‚Liliana‘, ‚Souvenire D’Alice Harding‘ a podobně.

Žluté květy

Odrůd se žlutým zbarvením květů je poměrně málo. O to víc jsou ale oblíbené, jejich nevšední vzhled skvěle doplní kvetoucí živé ploty, okrasné zahrady, keřové výsadby a podobně. Nejoblíbenějším kultivarem s touto barvou květů je ‚Primrose‘.

Růžové květy

V zahradách se často setkáme s odrůdami s růžovými květy. Ty mohou mít pouze nádech růžové, jsou však i sytě růžové, starorůžové či nachové. Dobře se kombinují například s růžovými hortenziemi, rododendrony a dalšími kvetoucími keři. 

Patří sem například ‚Miss Kim‘, ‚Superba‘, ‚Maidens Blush‘, ‚Kindy Rose Gaby‘, ‚Žemčužina‘, ‘Katherine Havermeyer’, ‘Lucie Baltet’, ‘Marie Frances’, ‘Mme. Antoine Buchner’, ‘Albert F. Holden’, ‘Firmamer’, ‘Sarah Sands’ a další.

Na co využít šeřík

Šeříky se primárně využívají jako okrasné dřeviny. Vysazují se nejen jako solitéry v parcích, městských zástavbách i soukromých zahradách, ale také jako součást keřových výsadeb, živých plotů a podobně. Tyto keře mají však i mnoho dalších využití – části keřů či jejich výtažky se používají také v parfumérství, dřevařství, v kosmetickém průmyslu nebo lidovém léčitelství.

Dřevo je pevné, tvrdé a pružné s nafialověle hnědým jádrem a jemnou strukturou, pro což je využíváno v nábytkářství. 

Olej je výrazně aromatický, stejně jako samotné květy, a proto je často využíván v kosmetice pro výrobu parfémů. Olej má charakteristickou nažloutlou barvu a vyrábí se z extraktů z květů.

Historicky se výtažky z květů používaly jako obklady na bolesti hlavy či k léčení bolesti v krku. I v současnosti jsou některé části rostliny využívány farmaceutickým průmyslem.

šeřík

Choroby šeříku

Padlí šeříku

Jde o druh houby nazývaný padlí šeříku (vědecky Erysiphe syringae). Tato houba je typická tím, že napadá š. obecný nebo čínský. 

Když je rostlina napadená, na listech se objeví bílý povlak. Ten je viditelný už od konce května, když listy začínají růst. Během léta se povlak stává stále více viditelným a na konci vegetačního období je nejvíce nápadný. 

Houba přežívá zimu ukrytá v pupenech nebo v opadlém listí pod stromy. Začátkem léta se objevuje na listech a první výtrusy rostou už na začátku června. Těmi se houba šíří během letního období. Tato houba je v České republice velmi běžná. Pokud se objevuje opakovaně, doporučuje se použití chemických prostředků na její potlačení.

Bakteriální květní spála

Bakteriální květní spála a nekróza šeříku, způsobená bakterií Pseudomonas syringae, může být problémem v letech s vyšším množstvím deště. Projevuje se formou čárkovitých skvrn na mladých výhonech, které se postupně zvětšují a černají. Toto nezdravé rostlinné pletivo pak uhnívá a výhony se lámou. Současně se na listech objevují hnědé až černé skvrny, které vypadají mastně. Bohužel, na trhu nejsou dostupné žádné léky proti tomuto onemocnění. Jedinou prevencí je výběr odolných odrůd. Pokud k tomuto onemocnění dojde, můžeme pouze větší proříznout keře a odříznout napadené výhony.

Vzpřímenka šeříková

Najdete-li na rostlině nějaké škůdce, pravděpodobně se jedná housenky vzpřímenky šeříkové (Gracillaria syringella), které vytvářejí v listech chodbičky, listy hnědnou a stáčí se, což nakonec ovlivňuje i kvetení. V případě napadení neprodleně odstraňte všechny poškozené části rostliny a aplikujte vhodný insekticid.