Author článku: Monika Břešťanská
Představte si to – zářivé paprsky jarního slunce se prohánějí po zahradě a rozehrávají symfonii barev na pestrobarevném koberci tulipánů. Jemné pastelové tóny se mísí s ohnivými odstíny a vytváří úchvatný obraz, který roztančí srdce i duši.
Pěstování tulipánů není žádná velká věda, a s trochou péče a lásky si i vy můžete vyčarovat tuto jarní pohádku na vlastní zahradě. Nechte se vtáhnout do fascinujícího světa tulipánů a odhalte tajemství jejich pěstování, od výběru cibulí až po péči o odkvetlé květy. Pojďme se ponořit do barevných vírů a přivolat jaro v plné kráse!
Jak pěstovat tulipány
Tulipány (Tulipa) patří mezi nejpopulárnější cibulové květiny. Pocházejí z oblastí Střední Asie a severní Afriky, kde se pyšní bohatou paletou barev a tvarů. V současnosti existuje více než 15 000 registrovaných kultivarů, které se dělí do 15 skupin dle tvaru a doby květu.
Podzemní zásobní orgán, ze kterého tulipán vyrůstá, se nazývá cibule. Velikost a tvar cibulky se liší podle kultivaru. Lodyha je pevná a vzpřímená, nese jeden květ (vzácně i více). Listy tulipánů jsou oválné, špičaté, sytě zelené barvy, uspořádané střídavě po stonku.
Květy se skládají ze 6 okvětních lístků, které se otevírají do tvaru misky, kalichu nebo hvězdy. Barva a tvar květů se liší dle kultivaru. Plodem je tobolka s trojúhelníkovými semeny.
Tulipány každý rok na jaře raší z cibule a po odkvětu zatahují. Cibule pak přečkává v zemi do dalšího jara. Kvetou na jaře, obvykle od dubna do května. Doba květu se liší dle kultivaru. Existuje široká škála barev, tvarů a velikostí tulipánů. Tyto květiny nevyžadují zvláštní péči a daří se jim v běžných zahradních podmínkách.
Pěstování tulipány
Pěstování těchto oblíbených cibulovin je velmi snadné, stačí dodržet pár pravidel.
- Výběr stanoviště – rostliny preferují slunné stanoviště s propustnou půdou.
- Výsadba – cibule tulipánů se vysazují na podzim, obvykle v říjnu a listopadu.
- Péče – během vegetačního období je důležitá pravidelná zálivka, zvláště v období sucha.
- Hnojení – květiny se hnojí dvakrát ročně, na jaře a po odkvětu.
Tulipány se pěstují především pro okrasné účely v zahradách a parcích. Jsou vhodné i k řezu a do květinových vazeb. Některé kultivary se pěstují dokonce pro jedlé květy.
Pěstování tulipánů v květináči
Cibuloviny se dají pěstovat i v květináčích, a to i v případě, že nemáte zahradu. Na terase, balkoně nebo okenním parapetu tak můžete vytvořit krásnou jarní dekoraci.
Jak na to?
Vyberte si květináč s dostatečným průměrem (alespoň 20 cm) a hloubkou (alespoň 15 cm). Na dno květináče nasypte drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku. Květináč naplňte kvalitním substrátem pro cibulové květiny.
Cibule tulipánů vysazujeme na podzim, obvykle v říjnu a listopadu. Do květináče s průměrem 20 cm můžeme vysadit 5-7 cibulí. Sázíme je do hloubky 10-15 cm a na vzdálenost 5-7 cm od sebe. Špička cibule by měla směřovat nahoru. Po výsadbě květináč vydatně zalijeme.
Květináč s tulipány umístíme na světlé a chladné místo (ideální je teplota okolo 5 °C). Během zimy květináč zaléváme jen mírně, aby substrát nevyschl úplně. Na jaře, když se objeví první rašící listy, květináč přeneseme na teplejší a slunnější místo. V tomto období je důležitá pravidelná zálivka, aby substrát byl stále vlhký.
Substrát můžeme přihnojit tekutým hnojivem pro cibulové květiny. Odstraňujte odkvetlé květy, aby se podpořila tvorba nových cibulí. Po odkvětu nechte listy tulipánů zaschnout a zatáhnout. Cibulky v květináči můžeme nechat i přes léto, ale je vhodné je na zimu zamulčovat.
Pěstování tulipánů na zahradě
Pěstování v záhonech na zahradě je klasika. Stačí vybrat správné stanoviště, vysadit cibule a na jaře se těšit z krásných květů.
Jak postupovat?
Tulipány preferují slunné stanoviště s propustnou půdou. Půda by měla být bohatá na živiny a s mírně kyselou až neutrální reakcí (pH 6,0-7,0). Vyhněte se těžkým a jílovitým půdám, které zadržují vodu. Záhon před výsadbou tulipánů zryjte a zbavte se plevele. Do půdy zapravte kompost nebo vyzrálý hnůj.
Cibule se vysazují na podzim, obvykle v říjnu a listopadu. Sázíme je do hloubky 10-15 cm a na vzdálenost 10-15 cm od sebe. Špička cibule by měla směřovat nahoru. Po výsadbě záhon vydatně zalijeme.
Záhon zaléváme tak, aby půda byla stále mírně vlhká. Přihnojit můžeme dvakrát ročně. Po odkvětu a zaschnutí nadzemní části můžete vyjmou cibulky z půdy, nechat na tmavém místě uschnout a znovu je vysadit opět na podzim.
Tipy
- Pro prodloužení doby květu tulipánů vysazujte kultivary s různou dobou květu. Delší kvetení zajistí také mírně zastíněný záhon.
- Vytvořte si barevné kompozice z tulipánů různých barev a tvarů.
- Tulipány můžete kombinovat s jinými jarními květinami, jako jsou narcisy, hyacinty nebo krokusy.
- Tulipány se hodí i do okrasných trvalkových záhonů, vysadit je můžete v kombinaci s kaly, ale i nižšími listnatými keři či růžemi.
Jak zasadit tulipány
O výsadbě těchto květin jsme si více napsali v předchozích odstavcích, zde si tedy důležité kroky pouze shrneme. Po výběru ideálního stanoviště vykopeme jámy hluboké asi 15 až 20 centimetrů. Na jejich dno můžeme přidat kompost. Do něj posadíme cibulky tak, aby směřovaly špičkou nahonu, byly asi 10 až 15 centimetrů hluboko a alespoň 5 centimetrů od sebe. Poté cibule překryjeme zeminou a záhon zalijeme.
Hnojení tulipánů
Tulipány jsou na živiny poměrně náročné rostliny, proto je pro jejich optimální růst a bohaté kvetení nezbytné hnojení. První hnojení probíhá na jaře po vyrašení, druhé v době, kdy se začnou objevovat poupata.
Použijte plné hnojivo s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku (např. NPK 10-10-10). Použít se dají také tekutá hnojiva pro cibulové květiny, méně vhodný je hnůj (čerstvému se vyhněte úplně).
Nepřehnojujte rostliny, mohlo by to vést k poškození kořenů a listů. Hnojivo aplikujte na vlhkou půdu, aby se zabránilo popálení kořenů. Pro podporu růstu a kvetení tulipánů můžete do půdy zapravit kompost nebo vyzrálý hnůj. Po odkvětu tulipánů nechte listy zaschnout a nadzemní část můžete i odstranit, aby se do cibulí uložily živiny pro další rok.
Množení tulipánů
Tulipány se dají množit několika způsoby:
- Množení dceřinými cibulkami
Jedná se o nejčastější způsob množení tulipánů. Po odkvětu a zatažení listů se cibule tulipánů vyjmou ze země. Od mateřské cibule se oddělí dceřiné cibulky. Dceřiné cibulky se uskladní na chladném a suchém místě. Na podzim se dceřiné cibulky vysadí do země. Kvetou obvykle za 2-3 roky.
- Množení šupinami cibule
Méně obvyklý způsob množení. Z cibule tulipánu se opatrně oddělí šupiny. Ty se umístí do substrátu na rašelinném základě. Substrát se udržuje stále vlhký. Z šupin se vytvoří malé cibulky, které se dále pěstují jako dceřiné cibulky. Kvetou obvykle za 3-4 roky.
- Množení semeny
Náročný a zdlouhavý způsob množení. Semena tulipánů se vysévají do substrátu na rašelinném základě. Substrát se udržuje vlhký. Semena klíčí pomalu a sazenice rostou pomalu. Kvetou obvykle za 5-7 let.
Pro množení tulipánů vybírejte zdravé a silné cibule. Dceřiné cibulky a šupiny cibule skladujte na chladném a suchém místě, aby se zabránilo hnilobě. Při množení tulipánů semeny je důležitá trpělivost. Cibuloviny se dají množit i in vitro, ale tento způsob je vhodný spíše pro zkušené pěstitele.
Kvetoucí tulipány
Tyto rostliny kvetou na jaře, obvykle od dubna do května. Doba květu se může lišit v závislosti na kultivaru, počasí a stanovišti.
Rané kultivary:
- Kvetou již v březnu nebo na začátku dubna.
- Vhodné do chladnějších oblastí.
- Například: Tulipán ‚Apricot Beauty‘, Tulipán ‚Early Harvest‘.
Středně rané kultivary:
- Kvetou v dubnu.
- Vhodné do většiny oblastí.
- Například: Tulipán ‚Angelique‘, Tulipán ‚Queen of Night‘.
Pozdní kultivary:
- Kvetou v květnu.
- Vhodné do teplejších oblastí.
- Například: Tulipán ‚Black Parrot‘, Tulipán ‚Fringed Beauty‘.
Tulipány potřebují k probuzení z vegetačního klidu chladné období. Pokud je zima mírná, tulipány kvetou dříve. Dostatek vláhy během vegetačního období podporuje jejich růst a kvetení. Preferují slunné stanoviště. V polostínu kvetou později a méně bohatě.
Jak prodloužit dobu květu tulipánů?
- Výsadba kultivarů s různou dobou květu – tímto způsobem dosáhnete toho, že tulipány budou kvést po delší dobu.
- Stínění – tulipány na slunném stanovišti odkvétají rychleji. Pokud je budete chránit před přímým sluncem, kvetou déle.
- Odstraňování odkvetlých květů – odstraňujte odkvetlé květy, aby se rostlina nesoustředila na tvorbu semen a kvetla déle.
- Řez – stonky po odkvětu seřízněte asi 10 cm nad zemí. To podpoří růst listů a cibulí.
Tulipány
Existuje více než 150 druhů tulipánů a tisíce odrůd. Tulipány se dělí do 15 skupin podle tvaru květu a doby květu.
Druhy tulipánů
- t. pozdní (Tulipa tarda)
- t. Kaufmannův (Tulipa kaufmannii)
- t. turkestánský (Tulipa turkestanica)
- t. zahradní (Tulipa × gesneriana)
- t. banátský (Tulipa hungarica)
- t. Greigův (Tulipa greigii)
- t. planý (Tulipa sylvestris), syn. tulipán lesní
Odrůdy tulipánů
- ‚Angelique‘: Růžový tulipán s bílým okrajem
- ‚Queen of Night‘: Tmavě fialový tulipán
- ‚Black Parrot‘: Tmavě fialový tulipán s třásnitými okvětními lístky
- ‚Fringed Beauty‘: Bílý tulipán s třásnitými okvětními lístky
- ‚Apricot Beauty‘: Meruňkově zbarvený tulipán s bílým okrajem
- ‚Early Harvest‘: Žlutý tulipán s oranžovým středem
- ‚Apeldoorn‘: Jasně červený tulipán s bílým lemováním
- ‚Pink Diamond‘: Sytě růžový tulipán
- ‚White Dream‘: Sněhobílý tulipán
- ‚Yellow Spring‘: Žlutý tulipán s oranžovým středem
Přezimování tulipánů
Tyto oblíbené cibuloviny jsou mrazuvzdorné rostliny a v našich podmínkách obvykle bez problémů přezimují. Existuje ale několik tipů, jak jim zimování usnadnit a zajistit bohaté kvetení v příštím roce:
Po odkvětu nechejte celou nadzemní část zaschnout a zatáhnout do cibule. To je důležité, aby se do podzemní části rostliny uložily živiny pro další rok. Odstraňte odkvetlé květy. Tím zabráníte tvorbě semen a podpoříte růst listů a cibulí.
Cibule v zemi mohou zůstat i přes léto. Na zimu je ale vhodné je zamulčovat rašelinou, listím nebo kompostem. Mnohem častěji se však na zimu vytahují – tento krok zahradníci činí ze dvou důvodů – aby tulipány nezplaněly a aby se cibulky nepropadaly stále hlouběji do země. Chcete-li je vyjmout, učiňte tak v červnu až červenci.
Do podzimu pak skladujeme cibulky v papírových sáčcích nebo květináčích naplněných suchými pilinami, případně v dřevěných bedýnkách. Místo pro skladování musí být suché, tmavé a chladnější. Na podzim je můžeme opět vysadit do záhonů tak, jak jsme již zvyklí.
Choroby a škůdci tulipánů
Tulipány jsou náchylné k některým chorobám a škůdcům, které mohou napadnout cibule, listy i květy.
Mezi problémy nejčastější patří:
- Plíseň tulipánová – napadá listy a stonky, způsobuje hnědé skvrny a deformace.
- Hniloba cibulí – napadá cibule, které hnijí a měknou.
- Virová pestrokvětost – způsobuje mozaikovité skvrny na listech a deformace květů
- Mšice – vysávají šťávu z rostlin a přenášejí virové choroby.
- Hlemýždi a slimáci – žerou listy a květy.
- Thysanoptera (třásnokřídlí) – drobný hmyz, který vysává šťávu z rostlin a oslabuje je.
Pro prevenci hniloby cibulí je vhodné cibule před výsadbou mořit v fungicidu. Mšice a třásnokřídlí se dají zlikvidovat ošetřením rostliny insekticidním mýdlem. Hlemýždě a slimáky se dají sbírat ručně nebo se proti nim dají použít různé druhy pastí.